راهنمای استفاده از جک پالت دستی

راهنمای استفاده از جک پالت دستی

راهنمای استفاده از جک پالت دستی

جک پالت ها یکی از ضروری ترین ابزارهایی هستند که در انبارها و شرکت های تولیدی یافت می شوند. جک پالت ها ارزان تر و راحت تر از لیفتراک ها و ایمن تر از کار دستی برای حمل بارهای کوچک در فواصل کوتاه می باشند.

این ابزارها در دو نوع هستند: جک پالت دستی و جک پالت برقی. هر دو دستگاه بسته به حجم کاری می توانند گزینه های خوبی باشند. اگر به سرمایه گذاری در یکی از این ابزارها فکر می کنید اما نمی دانید که چگونه از جک پالت استفاده کنید، به دستورالعمل های گام به گام زیر نگاهی بیندازید.

نحوه کار با جک پالت دستی

جک های پالت دستی ساده تر و مقرون به صرفه تر از جک های پالت برقی هستند و همچنین نیاز به نگهداری کمتری دارند. آنها می توانند انتخاب خوبی برای انبارهای کوچک تا متوسط باشند. در اینجا چهار مرحله ساده برای استفاده از جک پالت دستی آورده شده است.

اهرم رهاسازی را پیدا کنید

 

پشت جک پالت بایستید و دستان خود را روی دسته فلزی فرمان، به سمت شاخک های رو به بیرون قرار دهید. شاخک ها دو قطعه فلزی افقی هستند که در واقع پالت ها را بلند می کنند. اهرم رهاسازی پلاستیکی روی دسته را پیدا کنید. این اهرم قسمت مرکزی دسته قرار دارد. ممکن است رنگ متفاوتی داشته باشد تا آن را متمایز نماید.

اهرم را رو به پایین فشار دهید

جک پالت را به سمت پالتی که قرار است جابجا شود، حرکت دهید و اهرم را برای پایین آوردن شاخک ها به سمت بالا فشار دهید.سپس شاخک های جک پالت را داخل پالتی که می‌خواهید جابه‌جا کنید وارد کنید.

شاخک ها را زیر پالت قرار دهید تا بارگیری شود

هنگامی که شاخک ها به طور کامل پایین آمدند، می توانید آنها را زیر پالتی که می خواهید حرکت دهید بلغزانید. اگر آنها هنوز خیلی بالا هستند و نمی توانند به راحتی زیر پالت بلغزند، ممکن است تا آخر پایین نیامده باشند و باید دوباره اهرم رهاسازی را فشار دهید. مطمئن شوید که شاخک ها را تا انتها از قسمت زیرین پالت فشار می دهید تا چرخ ها روی زمین قرار گیرند و روی هیچ قسمتی از پالت قرار نگیرند.

پالت را بلند نمایید

با فشار دادن متوالی اهرم به سمت پایین ارتفاع شاخک ها افزایش پیدا میکند و به نسبت آن پالت نیز از زمین جدا خواهد شد. برای جابجایی پالت بهتر است جک پالت از سمت دسته خود کشیده شود.

نحوه کار با جک پالت الکتریکی

استفاده از جک های پالت برقی می تواند حتی راحت تر از جک های پالت دستی باشد، زیرا حرکت دستی جک زدن شاخک ها به صورت الکترونیکی انجام می شود. بسیاری از آنها همچنین دارای سکو جهت ایستادن اپراتور هستند که می تواند تردد در یک انبار بزرگ را آسان تر کند.

سیم را شارژر جدا کنید

دوشاخه جک پالت برقی را هنگام استفاده از آن جدا کنید. اولین قدم شما برای کار با جک پالت برقی این است که سیم شارژ را جدا کرده و در داخل دستگاه نگهداری کنید. از آنجایی که آنها با برق کار می کنند، جک های برق باید به برق وصل شده و در صورت عدم استفاده شارژ شوند.

کنترل ها و شاخه های پایین را شناسایی کنید

روی دسته جک پالت باید دکمه هایی برای کنترل حرکت وجود داشته باشد. دکمه «پایین» را فشار دهید تا شاخک ها به سمت زمین پایین بیاید. باز هم، شاخک ها باید حدود یک تا دو اینچ از زمین فاصله داشته باشند.

پالت را بارگیری کنید

در مرحله بعد، از کنترل ها برای انتقال جک پالت به مقصد استفاده کنید. از دکمه ها برای مانور دادن شاخک های و حرکت  پالت استفاده کنید. سپس، دکمه “بالا” را فشار دهید تا پالت و شاخک ها از روی زمین بلند شوند.

از دکمه های کنترل برای حرکت استفاده کنید

هنگامی که پالت خود را به طور ایمن بارگیری کردید، می توانید از دکمه های کنترل برای حرکت به مقصد خود استفاده کنید. وقتی رسیدید، دوباره دکمه «پایین» را فشار دهید تا شاخک ها و پالت روی زمین پایین بیایند.

جک پالت الکتریکی را شارژ کنید

وقتی کارتان تمام شد، جک پالت برقی را ب محل قبلی برگردانید. باید سیم شارژ را از قسمت ذخیره آن در دستگاه بیرون بیاورید و دوباره آن را وصل کنید تا دفعه بعد که به جک پالت برقی نیاز است برای استفاده آماده شود.

اقدامات احتیاطی ایمنی جک پالت

اگرچه جک پالت ها، ماشین های نسبتا ساده ای هستند، اما جک پالت ها همچنان می توانند خطرناک باشند اگر اقدامات احتیاطی مناسب انجام نشود. بنابرای حین کار با جک پالت توصیه های ایمنی را در نظر داشته باشید.

جک پالت را قبل از استفاده بررسی کنید

یکی از مهمترین مراحل قبل از استفاده از جک پالت این است که نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که همه چیز آماده و کاربردی به نظر می رسد. می‌خواهید به دنبال چیزهایی مانند شاخک‌های شل، چرخ‌های نامتعادل، یا سیم‌های شارژ باشید که به‌درستی عمل نمی کنند.

دسترسی به جک پالت را محدود نگه دارید

به خصوص برای جک پالت های برقی، همیشه باید مطمئن شوید که فقط پرسنل مجاز قادر به استفاده هستند. در برخی جک پالت های برقی قفل الکترونیکی در دستگاه تعبیه شده است که بدون وارد نمودن رمز نمی توان از آن استفاده نمود.

جک های پالت را در یک منطقه امن نگهدارید

این مرحله به ویژه اگر در سایتی کار می کنید که افراد غیرکارگر به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند، مانند یک انبار خرده فروشی بسیار مهم است. جک پالت را همیشه در مکانی نگهداری کنید که به راحتی توسط مشتریان یا افراد غیر متخصص قابل دسترسی نباشد.

چقدر می توانم روی جک پالت وزن بگذارم؟

اکثر جک های پالت دستی و برقی می توانند تا وزن 5000 کیلوگرم را تحمل کنند. این بستگی به اندازه و مدلی دارد که استفاده می‌کنید، زیرا برخی برای تحمل وزن‌های بزرگ‌تر طراحی شده‌اند. برای اندازه گیری دقیق به دستورالعمل های مدل خاصی که قصد استفاده از آن را دارید، مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *