اکسل لیفتراک

اکسل لیفتراک

اکسل لیفتراک

 • اکسل لیفتراک

اکسل (به انگلیسی: axle) در یک تعریف ساده محوری است که جهت نصب چرخ ها مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین انتظار نمی رود که پیچیدگی خاصی در مکانیزم آن وجود داشته باشد ولی هنگامی که وظایف جنبی دیگری مانند مکانیزم فرمان ، انتقال قدرت ، کاهش دور ، آزادیهای حرکتی خاص و … به عهده اکسل گذاشته شود طرح و ساختمان آن از پیچیدگی قابل توجهی برخوردار گردیده است.

اکسل لیفتراک بخشی جدایی ناپذیر از لیفتراک است بدلیل اینکه این جزء از لیفتراک از طریق گیربکس قدرت موتور لیفتراک را به چرخ ها منتقل می کند. درظاهر اکسل لیفتراک همانند میله های فولادی جامد در انتهای آن است، که می تواند به صورت عمودی به سمت بالا و پایین حرکت کرده و باعث تعلیق عقب لیفتراک می شود و در کنار آن باعث حرکت چرخشی چرخها می شود.

اکسل لیفتراک در دو نوع است، اکسل فعال یا اکسل غیرفعال. اکسل فعال لیفتراک چرخ های متصل به آن را در حین حمل وزن می چرخاند. در حالی که اکسل های غیرفعال، وظیفه انتقال مناسب وزن لیفتراک به سطح زیرین خود و همچنین حفظ تعادل لیفتراک در مسیر ها و شیب های متفاوت را بر عهده دارند و این نوع اکسل ها قادر به چرخاندن چرخ ها نیستند.

هنگامی که اکسل لیفتراک قادر به چرخاندن چرخ ها می شود، آن را اکسل فرمان لیفتراک (steerable drive axle) می نامند.از سوی دیگر، اکسل لیفتراک که قادر به چرخش نیست، مانند آنچه که معمولا در چرخ های عقب یافت می شود، اکسل غیرفرمان لیفتراک (non-steering drive axle) نامیده می شود. برخی از لیفتراک ها بر روی چهار چرخ اکسل فرمان لیفتراک دارند که این امکان را برای آنها فراهم می کند که در فضاهای محدوده انبار به راحتی کار کنند.

مکانیزم اکسل لیفتراک

ساده ترین مثال چرخ و اکسل را می توان در لیفتراک یافت، که چرخ ها و اکسل به عنوان اهرم چرخشی در اطراف یک نقطه مرکز عمل می کنند. اکسل اجازه چرخش چرخ ها را در اطراف خود می دهد علاوه بر آن حرکت و حمل بار از یک مکان به دیگری را تسهیل می کند. یک لولا و مجموعه ای از یاطاقان ها از چرخش اکسل پشتیبانی می کنند. با امکان چرخش چرخ ها در اطراف اکسل، چرخ ها با بار حرکت می کنند و اصطکاک به شکل قابل توجهی در چرخ ها برطرف می شود.

اکسل لیفتراک در کل یک میله استوانه ای است که به چرخ متصل شده است، که یک شی دیسک شکل دایره ای با سوراخ در مرکز آن قرار دارد. مرکز چرخ های لیفتراک و انتهای محور استوانه ای اکسل به یکدیگر وصل شده و از طرف دیگر چرخ ها به بدنه لیفتراک متصل می شوند و اجازه می دهد تا با حداقل اصطکاک ممکن حرکت کند.

محورهایی که به چرخ ها متصل می شوند، وزن لیفتراک را  تحمل می کنند. اکسل های مدرن بصورت مستقیم به چرخ ها متصل نشده اند. اکسل های مدرن معمولا اکسل های تقسیم شده اند، به این معنی که هر چرخ در هر طرف به یک اکسل متصل می شوند. با استفاده از این مکانیزم این امکان بوجود می آید تا تعلیق چرخ های راست و چپ مستقل عمل نمایند و باعث می شود تا وسیله به راحتی و نرمی بر روی سطوح حرکت نماید. اکسل لیفتراک به وسیله پلوس به چرخ ها متصل می شود.این  اتصال باعث می شود که شفت چرخش و انتقال قدرت را با سرعت ثابت انجام دهد.

از مزیت های اکسل فرمان لیفتراک میتوان به:

– فرمان پذیری بسیار عالی نسبت به نمونه های قدیمی

– پایین بودن استهلاک قطعات و عمر بالای تعمیرات

– و مهمترین آیتم و مزیت اکسل کم شدن استهلاک لیفتراک می باشد.

قطعات اکسل لیفتراک

مانند هر سیستم دیگری اکسل لیفتراک نیز شامل قطعاتی می باشد که در کل سیستم فرمان لیفتراک را تشکیل میدهند که می توان به موارد زیر اشاره نمود :

بیم اکسل فرمانجک اکسل فرمان
سگدست اکسل فرمانوپی اکسل فرمان
پین سگدستلینک سگدست (عینکی)
پین لینکبلبرینگ سگدست
بلبرینگ توپیبلبرینگ عینکی
سیبک فرمانمیل فرمان
درپوش توپی چرخ عقبهزار خار اکسل فرمان
بوش مندل (ضربه گیر) اکسل فرمانلوازم جک فرمان

علائم خرابی اکسل لیفتراک

  ساخت و فروش اکسل لیفتراک

  با کارکرد لیفتراک و با گذر زمان و بدلیل اینکه اکسل لیفتراک با آب و رطوبت و گردوخاک بصورت مستقیم تماس دارد، نقاط پوسیده و فرسوده ممکن است در آن ایجاد شده و باعث خرابی هایی بر اکسل گردد. اکسل لیفتراک از قطعات متحرک بسیاری تشکیل شده است و همچین در کنار فرمان پذیری وزن اصلی لیفتراک را  تحمیل می نماید نیاز به سرویس و نگهداری منظم دارد. از مهمترین عواملی که در خرابی آن تاثیر گذار هستن میتوان به استهلاک قطعات، عدم استفاده درست لیفتراک، کارکرد لیفتراک در زمین های ناهموار اشاره نمود.

  امروزه يكي از مهمترين دغدغه هاي شرکتهاي عمراني ،معدني و صنعتي در انتخاب ماشين آلات، کيفيت مطلوب و طول عمر  مفيد بالاي آنها مي باشد كه اين مهم تنها با خدمات پس از فروش مناسب و استفاده از قطعات يدکي مطمئن محقق خواهد شد ؛  لذا در جهت نيل به این استراتژي شركت آذران پیشرو صنعت دارای خدمات رساني در بالاترين كيفيت به مشتريان مي باشد ، واحد قطعات آذران پیشرو صنعت مفتخر است تا با تامين مناسب قطعات يدکي لیفتراک در برندهای مختلف خدمتگزار مشتريان محترم باشد. در این راستا فروش انواع اکسل لیفتراک را در برنامه کاری خود قرار داده است که از آن جمله می توان به اکسل لیفتراک سهند ، اکسل لیفتراک تویوتا ، اکسل لیفتراک سپاهان ، اکسل لیفتراک دوو-دوسان، اکسل لیفتراک کوماتسو، اکسل لیفتراک آریا و… اشاره نمود.

  در بیشتر موارد برای صرفه جویی در هزینه ها جایگزینی اکسل لیفتراک جدید مقرون به صرفه نمی باشد و بهترین راه حل در صورت تشخیص کارشناس لیفتراک، تعمیر اکسل لیفتراک می باشد. تعمیر اکسل لیفتراک توسط واحد فنی آذران پیشرو صنعت انجام شده و با ضمانت کارکرد تحویل مشتری داده می شود. همچنین این شرکت در صورتیکه اکسل لیفتراک قابل تعمیر نبوده و همچنین از بازار نیز قابل تامین نباشد آماده ساخت انواع اکسل بر اساس ابعاد و مشخصات طبق نمونه اکسل مستعمل می باشد.

  از اکسل های رایج تولید شده توسط این مجموعه می توان به اکسل لیفتراک سهند (اکسل دوویی لیفتراک سهند، اکسل بلغاری لیفتراک سهند) اشاره نمود.

  اکسل لیفتراک سهند | اکسل لیفتراک سپاهان | اکسل لیفتراک تویوتا | اکسل لیفتراک کوماتسو | اکسل لیفتراک هلی | اکسل لیفتراک اشتیل | اکسل لیفتراک ماکسیمال | اکسل لیفتراک دوو | اکسل لیفتراک دوسان

  error: کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آذران پیشرو صنعت می باشد