دستگاه AGV

دستگاه AGV

دستگاه AGV

دستگاه ها و تجهیزات اتوماتیک (خودکار) از دیرباز در صنعت لجستیک مورد استفاده قرار می گرفتند. با پیشرفت تکنولوژی، ساز و کارهای تجاری نیز به سرعت در حال گذار از سیستم های دستی به دیجیتالی هستند. بنابراین تجهیزات نیز باید قابلیت یکپارچه شدن با فرآیندهای IT را داشته باشند تا در مجموع بهره وری کل سیستم ارتقا پیدا کند. در عین حال سیستم های قفسه بندی کاملا خودکار و هوشمند نمی تواند گزینه مناسب و به صرفه ای برای تمامی سیستم های انبارداری باشد. بنابراین لازم است تجهیزات اتوماتیک ضمن حفظ ایمنی و کارایی خود، بدون ایجاد مشکل قابلیت فعالیت در کنار انسان را داشته باشند و با دیگر اجزا و تجهیزات یک سیستم یکپارچه با بهره وری بالا را ایجاد نمایند. علاوه بر این، در بسیاری از کارخانه ها، فرآیندهای تولید و لجستیک باید متناسب با تغییر در محصول، قابلیت لازم را برای انطباق با فرآیندهای جدید داشته باشند.

سیستم هدایت هوشمند

Automatic Guided Vehicle

یک وسیله نقلیه هدایت شونده یا سیستم هدایت هوشمند Automatic Guided Vehicle یک ربات سیار است که از طریق نشانگر های سیمی، نواری، سیستم بینایی سنجی یا لیزر هدایت می شود. سیستم های هوشمند حمل و نقل (AGV) جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه های جابجایی اتوماتیک در یک مرکز تولید یا انبار بکار می رود.

دستگاه AGV می تواند اشیا را در پشت تریلرهایی که می توانند به طور مستقل به آنها متصل شوند، یدک بکشد. از تریلرها می توان برای جابجایی مواد اولیه یا محصول نهایی استفاده کرد. دستگاه AGV همچنین می تواند اشیایی را که بر روی آن قرار گرفته می شوند را حمل نماید. AGV ها تقریباً در هر صنعتی از جمله صنایع کاغذ، فلزات ، روزنامه و تولیدات عمومی به کار گرفته می شوند. این دستگاهها همچنین برای حمل موادی مانند غذا ، پارچه یا دارو در بیمارستان ها نیز بکار گرفته می شوند.

اين ماشين هدايت‌پذير بوده و به وسيله موتورهاي الكتريكي كه از باتري‌ها تغذيه مي‌شود رانده شده و يك مسير از پيش تعيين شده را دنبال مي‌كند. سيستم كنترل هر دستگاه AGV دستورات را به طور مستقيم از يك كامپيوتر مركزي و به واسطه يك محيط ارتباطي در كف كارگاه و يا امواج راديويي دريافت مي‌كند. AGVها مي‌توانند جايگزين مناسبي براي لیفتراک ها و گاري‌هاي دستي باشند.

از ويژگي‌هاي بارز دستگاه AGV مي‌توان به امكان كار در محيط‌هاي صنعتي ( از لحاظ الكتريكي و مكانيكي )، دارا بودن سيستم ايمني با ضريب اطمينان بالا و تمامي حفاظت‌هاي الكتريكي، عدم ايجاد آلودگي صوتي، آلودگي هوا و نويزهاي الكترومغناطيس، مصرف انرژي كم، كاربرد در شرايط مختلف، برقراري ارتباط دو طرفه بين AGV و سيستم كنترل مركزي ، برنامه ريزي در شرايط كاري مختلف با توجه به برنامه توليد، انبار و تقاضا و استفاده از سيستم مسيريابي ليزری اشاره كرد.

انواع دستگاه AGV

  • دستگاه AGV

استفاده از سیم : سنسور سیمی در پایین ربات قرار گرفته است و سیم روی سطح زمین جاسازی می شود. یک شکاف روی زمین ایجاد می گردد و سیم حدود یک اینچ زیر زمین قرار می گیرد.

استفاده از نوار : در این نوع از یک نوار مغناطیسی یا رنگی جهت راهنمایی مسیر استفاده می گردد. یکی از مزایای اصلی هدایت نواری نسبت به سیمی قابلیت جابجایی آسان در صورت  تغییر مسیر می باشد. نوار رنگی در بدو امر ارزانتر می باشد اما در مناطق با ترافیک و آلودگی زیاد که ممکن است نوار آسیب ببیند توصیه نمی گردد. نوار مغناطیسی انعطاف پذیر همچنین می توانند در کف همانند سیم تعبیه گردد.

کنترل لیزری : هدایت از طریق نصب نوار بر روی دیواره ها، قطب ها و یا ماشین آلات انجام می شود. سیستم حمل کننده (ربات) دارای یک فرستنده و گیرنده لیزری می باشد که بر روی یک برجک لغزان نصب شده است. لیزر فرستاده شده و زاویه (گاهی اوقات) و فاصله را بطور اتوماتیک محاسبه کرده و در حافظه خود ذخیره می کند. نقشه ی منعکس شده در حافظه ذخیره می گردد و می تواند موقعیت خود را براساس اشتباهات بین اندازگیری های مورد انتظار دریافت و اصلاح کند.

هدایت ژیروسکوپی : نوع دیگری از هدایت، AGV. اینرسی ایی می باشد. با یک هدایت کننده اینرسی و یک سیستم کنترل کامپیوتری وظایف و کارکرد ها به  سیستم حمل کننده (ربات) ارسال می گردد.

هدایت چشمی : بوسیله چشم الکتریکی، هدایت AGV را می توان بدون هیچ تغییری در محیط یا زیر ساخت لازم انجام داد. این سیستم با استفاده از دوربین هایی جهت ثبت تصاویر در طول مسیر به AGV این امکان را می دهد تا با استفاده از این تصاویر و ویژگی های ثبت شده به مسیر خود ادامه دهد.

دستگاه AGV در صنایع کاشی و سرامیک

دستگاههای AGV در صنعت کاشی و سرامیک یک دستگاه حمل کننده اتوماتیک و هوشمند می باشد که با استفاده از هوش مصنوعی و سیستم های (PLC) وظیفه حمل باکس های مربوط به کاشی و سرامیک که محل ذخیره کاشی و سرامیک در این گونه کارخانجات هستند را به عهده دارد، به این ترتیب که پس از پر شدن باکسی در ماشین (لودینگ) یا خالی شدن آن (آنلودینگ) فرمان تعویضی باکس از ماشین مورد نظر به اتاق کنترل صادر شده و سیستم PLC پس از پردازش نوع پروسس به نزدیکترین TGV از نظر موقعیت مکانی، فرمان برداشتن و انتقال باکس را صادر می نماید. دلیل این که نزدیکترین TGV جهت سرویس دهی انتخاب می گردد این است که سیستم هوش مصنوعی ایجاب می کند که هزینه انتقال باکس چه از بعد زمانی و چه از بعد استهلاک ماشین به حداقل ممکن برسد.

دستگاه TGV تشکیل شده از یک قالب مکعبی از جنس آهن بسیار سخت که برای شاسی از آن استفاده می شود. درون این شاسی سه محفظه بسیار مهم تعبیه شده است:
۱- محفظه هیدرولیکی و مکانیکی که شامل اجزایی چون پمپ هیدرولیک، پمپ کندانسور (سیستم خنک کننده)، مخزن روغن، شیرآلات، اتصالات هیدرولیکی و فن خنک کننده می باشد.
۲- محفظه باتری که یک باتری بسیار قوی در حدود ۲۴۰ آمپر ساعت درون آن قرار می گیرد.
۳- محفظه تابلوی برق و سیستم فرمان گیری و ارسال داده ها که اجزایی از قبیل PLC رله های فرمان، رله های قدرت، اینورتر، سنسورها و فتوسل ها (Photocell) در آن قرار دارند.
علاوه بر این سه قسمت دستگاه دارای شش چرخ جهت هدایت دستگاه می باشد که وظیفه حرکت انتقالی دستگاه را به عهده دارد.

از مزایای این سیستم می توان به مکانیزه شدن کارها و حداقل شدن ضریب اشتباهات، سرعت بخشیدن به انجام امور مربوط به حمل باکس ها، کمتر شدن آسیب به کاشی های خام، تجمیع تمامی آمارهای تولید و باکس ها، تفکیک تمامی طرح ها، سایزها، پروسس ها و… اشاره کرد.

طراحی و تولید دستگاه AGV

error: کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آذران پیشرو صنعت می باشد