مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک

مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک

مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک

سیستم هیدرولیک لیفتراک مکانیسم پیشرفته ای است که در بلند کردن، جابجایی و ذخیره بارهای سنگین، نقش مهمی ایفا می کند.

سيستم هاي هيدروليك مستقل از اندازه و محل كاربرد، تقريباً داراي اجزاي يكساني هستند. الكتروموتور، پمپ، شير، فيلتر، لوله و ….. اجزا تشكيل دهنده اين سيستم هستند و بديهي است كه مراقبت و نگهداري از اين سيستم زمان توقف ماشين و هزينه هاي تعميراتي را كاهش خواهد داد.

مفهوم سیستم هیدرولیک مبتنی بر قانون پاسکال است که توسط Blaise Pascal ارائه شده است، پاسکال در آزمایشات خود به این نتیجه رسید که وقتی مایع تحت فشار قرار می گیرد، قدرت تولید شده می تواند در جهت های مختلف توزیع بدون از دست دادن انرژی توزیع شود.

سیستم هیدرولیک برای عملکرد صحیح، از مایعات استفاده می کند. مایعاتی که به طور معمول در سیستم هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند می توانند از مایعات مبتنی بر آب ، مایعات مصنوعی و مایعات مبتنی بر نفت باشند.

سیستم هیدرولیک مانند هر قسمت دیگر از لیفتراک به دلیل فرسودگی مداوم در معرض آسیب است. اما ، از طریق سه مرحله زیر می توان از خرابی هیدرولیک جلوگیری کرد.

تعویض به موقع شیلنگهای فرسوده

در حین کار ، شیلنگهای هیدرولیک به دلیل عوامل بیرونی مانند دمای شدید و ساییدگی مداوم و سایش،  سخت و شکننده می شوند.

هنگامی که شیلنگ های هیدرولیک در این حالت قرار دارند، باعث شکستن و نشت مایعات هیدرولیک می شود. نشتی در شیلنگهای هیدرولیک لیفتراک باعث نقص در انتقال فشار مایع مؤثر به سیستم هیدرولیک می شوند و بنابراین به طور مداوم بایستی بررسی شوند. بهترین راه حل برای این کار جایگزینی به موقع شیلنگهای فرسوده است.

تمیز کردن منظم فیلترهای مکش

در سیستم هیدرولیک لیفتراک ، فیلترهای مکش نقش مهمی در اطمینان از عدم وجود کانالهای آلوده کننده به مواد بازی می کنند. با این حال ، فیلترهای مکش باید به طور مکرر تمیز شوند تا از آلودگیهای مواد زائد در فرآیند سیستم جلوگیری کنند. پس از گرفتگی فیلترها، فشار جریان سیال کاهش می یابد و سیستم هیدرولیک نمی تواند از قدرت کافی برای بلند کردن بار را تامین نماید.

نظافت سيستم هيدروليك  
حتي ماشين هاي نو نيز ممكن است تميز نباشند. هميشه بايستي دقت كرد تا سيستم عاري از گرد و خاك، آب، پليسه و ساير ذرات باشد. مجراهاي ورودي و خروجي سيستم، بايستي بدقت كنترل شوند تا موارد اشاره شده در بالا به سيستم وارد نشوند.
تميزي روغن هيدروليك  
مراقبت از روغن هيدروليك با انبارداري و حمل صحيح آن شروع مي شود. براي جلوگيري از آلوده شدن روغن، آنها را در محل مخصوص و در ظرف هاي خاص نگهداري روغن كه بايستي تميز هم باشند نگهداري نماييد.
متأسفانه فيلترهای لیفتراک اغلب فراموش مي شوند و سيستم با روغن كثيف كار مي كند. بدون توجه به اينكه فيلتر كثيف است يا نه، در زمان مقرر فيلتر را تعويض نماييد. در صورت كثيف شدن فيلتر، روغن به اندازه كافي به داخل پمپ وارد نشده و نمي تواند كاتريج، پره و رينگي را خنك و به اندازه كافي چرب نمايد و در صورت ادامه كاركرد باعث داغ شدن و آسيب ديدگي پمپ مي شود. بديهي است كه پمپ داغ نيز روغن را داغ و آسيب هاي احتمالی وارده به سیستم را تشديد مي نمايد.

انجام تست های رانش منظم و نگهداری

در هنگام بالا آمدن بار ، جابجایی ماست معمولاً رخ می دهد. در صورت خاموش شدن بار ، آنها معمولاً هم اپراتورها و هم پیاده را در معرض صدمات کشنده قرار می دهند.

برخی از دلایل عمده دکل دنده ها شیرهای کنترل روغن معیوب ، دکل های آسیب دیده و عدم فشار در سیلندر هیدرولیک هستند.

بازرسی های مکرر و آزمایش های رانش به شما کمک می کند تا علت این مشکل را مشخص کنید به طوری که دکل در صورت نیاز برای نگهداری برنامه ریزی شود.

مراقبت از سيستم هيدروليك  

خرابی سیستم هیدرولیک می تواند منجر به هزینه های کشنده شود. بنابراین بسیار مهم است که از یک رویکرد پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که منجر به خرابی هیدرولیک می شود، استفاده شود. برخی از اقدامات شما می توانید انجام دهید:

  1. سطح روغن را كنترل نماييد و در صورت كم بودن روغن، روغني كه از همان مارك قبلي و با مشخصات مشابه است را از طريق فيلتر به تانك اضافه نماييد. هرگز روغن هاي متفاوت را با هم مخلوط نكنيد.
  2. مسير ورودي هوا به تانك را بررسي نماييد و درصورت وجود فيلتر آنرا تميز نماييد و از سوراخ كردن آن پرهيز شود.
  3. فيلترها را از نظر ظاهري و يا از طريق سنسورهاي وكيوم كه كثيفي آنهار ا نشان مي دهند (اگر بين راه فيلتر و پمپ تعبيه شده باشد) كنترل نماييد.
  4. هميشه مراقب نشتي ها باشيد. نشتي ها علاوه بر مشكلات زيست محيطي و ايمني، باعث افزايش مصرف روغن شده و در صورت ادامه و كاهش سطح روغن، باعث داغ شدن سيستم مي شوند (زمان ماندگاري روغن در تانك كاهش مي يابد و روغن زودتر به گردش در مي آيد). روغن هاي ريخته شده بر روي بدنه دستگاه تزریق پلاستیک را مجدداً به تانك برنگردانيد.
  5. دماي روغن را بطور دائم از طريق ترموكوپل هاي تعبيه شده در ماشين كنترل نماييد. دماي مناسب كاركرد 5±45 درجه است. از طريق كنترل سيستم خنك كننده تلاش نماييد تا دماي روغن در محدوده عدد اسمي باشد.
  6. از طريق نمونه برداري و يا كنترل با چراغ قوه از عدم وجود كف اطمينان حاصل نماييد (بطور معمول حباب هاي ريز هوا در روغن وجود دارند ولي در اينجا كف مد نظر است كه بزرگ بوده و با چشم براحتي قابل تشخيص هستند).

 

مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک | مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک تویوتا | مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک کوماتسو | مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک دوو | مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک دوسان | مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک هلی | مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک سپاهان | مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک سهند | مراقبت از سیستم هیدرولیک لیفتراک آریا | 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *