راهنمای استفاده از جک پالت دستی

راهنمای استفاده از جک پالت دستی

راهنمای استفاده از جک پالت دستی

جک پالت ها یکی از ضروری ترین ابزارهایی هستند که در انبارها و شرکت های تولیدی یافت می شوند. جک پالت ها ارزان تر و راحت تر از لیفتراک ها و ایمن تر از کار دستی برای حمل بارهای کوچک در فواصل کوتاه می باشند.

این ابزارها در دو نوع هستند: جک پالت دستی و جک پالت برقی. هر دو دستگاه بسته به حجم کاری می توانند گزینه های خوبی باشند. اگر به سرمایه گذاری در یکی از این ابزارها فکر می کنید اما نمی دانید که چگونه از جک پالت استفاده کنید، به دستورالعمل های گام به گام زیر نگاهی بیندازید.

نحوه کار با جک پالت دستی

جک های پالت دستی ساده تر و مقرون به صرفه تر از جک های پالت برقی هستند و همچنین نیاز به نگهداری کمتری دارند. آنها می توانند انتخاب خوبی برای انبارهای کوچک تا متوسط باشند. در اینجا چهار مرحله ساده برای استفاده از جک پالت دستی آورده شده است.

اهرم رهاسازی را پیدا کنید

 

پشت جک پالت بایستید و دستان خود را روی دسته فلزی فرمان، به سمت شاخک های رو به بیرون قرار دهید. شاخک ها دو قطعه فلزی افقی هستند که در واقع پالت ها را بلند می کنند. اهرم رهاسازی پلاستیکی روی دسته را پیدا کنید. این اهرم قسمت مرکزی دسته قرار دارد. ممکن است رنگ متفاوتی داشته باشد تا آن را متمایز نماید.

اهرم را رو به پایین فشار دهید

جک پالت را به سمت پالتی که قرار است جابجا شود، حرکت دهید و اهرم را برای پایین آوردن شاخک ها به سمت بالا فشار دهید.سپس شاخک های جک پالت را داخل پالتی که می‌خواهید جابه‌جا کنید وارد کنید.

شاخک ها را زیر پالت قرار دهید تا بارگیری شود

هنگامی که شاخک ها به طور کامل پایین آمدند، می توانید آنها را زیر پالتی که می خواهید حرکت دهید بلغزانید. اگر آنها هنوز خیلی بالا هستند و نمی توانند به راحتی زیر پالت بلغزند، ممکن است تا آخر پایین نیامده باشند و باید دوباره اهرم رهاسازی را فشار دهید. مطمئن شوید که شاخک ها را تا انتها از قسمت زیرین پالت فشار می دهید تا چرخ ها روی زمین قرار گیرند و روی هیچ قسمتی از پالت قرار نگیرند.

پالت را بلند نمایید

با فشار دادن متوالی اهرم به سمت پایین ارتفاع شاخک ها افزایش پیدا میکند و به نسبت آن پالت نیز از زمین جدا خواهد شد. برای جابجایی پالت بهتر است جک پالت از سمت دسته خود کشیده شود.

نحوه کار با جک پالت الکتریکی

استفاده از جک های پالت برقی می تواند حتی راحت تر از جک های پالت دستی باشد، زیرا حرکت دستی جک زدن شاخک ها به صورت الکترونیکی انجام می شود. بسیاری از آنها همچنین دارای سکو جهت ایستادن اپراتور هستند که می تواند تردد در یک انبار بزرگ را آسان تر کند.

سیم را شارژر جدا کنید

دوشاخه جک پالت برقی را هنگام استفاده از آن جدا کنید. اولین قدم شما برای کار با جک پالت برقی این است که سیم شارژ را جدا کرده و در داخل دستگاه نگهداری کنید. از آنجایی که آنها با برق کار می کنند، جک های برق باید به برق وصل شده و در صورت عدم استفاده شارژ شوند.

کنترل ها و شاخه های پایین را شناسایی کنید

روی دسته جک پالت باید دکمه هایی برای کنترل حرکت وجود داشته باشد. دکمه «پایین» را فشار دهید تا شاخک ها به سمت زمین پایین بیاید. باز هم، شاخک ها باید حدود یک تا دو اینچ از زمین فاصله داشته باشند.

پالت را بارگیری کنید

در مرحله بعد، از کنترل ها برای انتقال جک پالت به مقصد استفاده کنید. از دکمه ها برای مانور دادن شاخک های و حرکت  پالت استفاده کنید. سپس، دکمه “بالا” را فشار دهید تا پالت و شاخک ها از روی زمین بلند شوند.

از دکمه های کنترل برای حرکت استفاده کنید

هنگامی که پالت خود را به طور ایمن بارگیری کردید، می توانید از دکمه های کنترل برای حرکت به مقصد خود استفاده کنید. وقتی رسیدید، دوباره دکمه «پایین» را فشار دهید تا شاخک ها و پالت روی زمین پایین بیایند.

جک پالت الکتریکی را شارژ کنید

وقتی کارتان تمام شد، جک پالت برقی را ب محل قبلی برگردانید. باید سیم شارژ را از قسمت ذخیره آن در دستگاه بیرون بیاورید و دوباره آن را وصل کنید تا دفعه بعد که به جک پالت برقی نیاز است برای استفاده آماده شود.

اقدامات احتیاطی ایمنی جک پالت

اگرچه جک پالت ها، ماشین های نسبتا ساده ای هستند، اما جک پالت ها همچنان می توانند خطرناک باشند اگر اقدامات احتیاطی مناسب انجام نشود. بنابرای حین کار با جک پالت توصیه های ایمنی را در نظر داشته باشید.

جک پالت را قبل از استفاده بررسی کنید

یکی از مهمترین مراحل قبل از استفاده از جک پالت این است که نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که همه چیز آماده و کاربردی به نظر می رسد. می‌خواهید به دنبال چیزهایی مانند شاخک‌های شل، چرخ‌های نامتعادل، یا سیم‌های شارژ باشید که به‌درستی عمل نمی کنند.

دسترسی به جک پالت را محدود نگه دارید

به خصوص برای جک پالت های برقی، همیشه باید مطمئن شوید که فقط پرسنل مجاز قادر به استفاده هستند. در برخی جک پالت های برقی قفل الکترونیکی در دستگاه تعبیه شده است که بدون وارد نمودن رمز نمی توان از آن استفاده نمود.

جک های پالت را در یک منطقه امن نگهدارید

این مرحله به ویژه اگر در سایتی کار می کنید که افراد غیرکارگر به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند، مانند یک انبار خرده فروشی بسیار مهم است. جک پالت را همیشه در مکانی نگهداری کنید که به راحتی توسط مشتریان یا افراد غیر متخصص قابل دسترسی نباشد.

چقدر می توانم روی جک پالت وزن بگذارم؟

اکثر جک های پالت دستی و برقی می توانند تا وزن 5000 کیلوگرم را تحمل کنند. این بستگی به اندازه و مدلی دارد که استفاده می‌کنید، زیرا برخی برای تحمل وزن‌های بزرگ‌تر طراحی شده‌اند. برای اندازه گیری دقیق به دستورالعمل های مدل خاصی که قصد استفاده از آن را دارید، مراجعه کنید.

افزایش طول عمر لاستیک لیفتراک

افزایش طول عمر لاستیک لیفتراک

افزایش طول عمر لاستیک لیفتراک افزایش طول عمر لاستیک لیفتراک آیا می خواهید لاستیک لیفتراک شما عمر طولانی داشته باشند؟ با توج به اینکه لاستیک لیفتراک با گذر زمان و با کارکرد لیفتراک مستهلک می شود و در حال حاضر هزینه نسبتا چشمگیری را به صاحبان خود تحمیل می کند، از این رو نگهداری مناسب […]

لاستیک سفید (بی اثر) لیفتراک

لاستیک سفید (بی اثر) لیفتراک لاستیک سفید (بی اثر) لیفتراک لاستیک های لیفتراک معمولا دارای ساختارها و طرح های متنوعی هستند که به منظور تجهیز آنها به ویژگی های منحصر به فرد برای کاربردهای مختلف لیفتراک است. یکی از این نوع لاستیک های لیفتراک که به دلیل ویژگی های متمایز خود برجسته می شود، تایرهای […]

سه روغن برای بررسی قبل از کار با لیفتراک

سه روغن برای بررسی قبل از کار با لیفتراک

سه روغن برای بررسی قبل از کار با لیفتراک

سه روغن برای بررسی قبل از کار با لیفتراک

قطعات حیاتی لیفتراک مانند هیدرولیک، موتور و ترمز معمولاً برای عملکرد مناسب نیاز به ورودی روغن/سیال دارند. این مایعات زمانی که در سطوح مورد نیاز حفظ شوند عملکرد بهتری دارند. بنابراین انجام بررسی‌های قبل از عملیات که بر سطح مایع/روغن متمرکز است، مهم است.

بیایید به سه روغن مهم که همیشه باید قبل از شروع عملیات چک کنید، نگاهی بیاندازیم.

سطوح مایع ترمز لیفتراک

از آنجایی که در طول عملیات باربری توقف های زیادی انجام خواهید شد، سیستم ترمز لیفتراک باید در شرایط کاری عالی باشد. برای اینکه این امکان وجود داشته باشد سیستم ترمز شما باید مایع ترمز کافی داشته باشد. روغن ترمز معمولاً با استفاده از نیروی تراکم کار می کند تا اطمینان حاصل شود که اجزای ترمز لیفتراک در هنگام درگیر شدن سریع کار می کنند.

با این حال، این مایع زمانی که در معرض رطوبت قرار می گیرد تجزیه می شود یا ممکن است نشت کند و ترمزها را در شرایط کار نامناسب قرار دهد. با بررسی مخزن روغن ترمز می توانید سطح روغن ترمز را تعیین کنید.

سطوح روغن هیدرولیک

ماشین آلات سنگین مانند لیفتراک نمی توانند بدون مقادیر مناسب مایعات هیدرولیک کار کنند. این سیال نقش حیاتی در انتقال انرژی، انتقال حرارت، روانکاری و محافظت در برابر آلودگی دارد. در لیفتراک ها، این مایع برای کارکرد موثر دکل های کنترل و فرمان بسیار مهم است.

شما همیشه می توانید با بررسی سطوح با استفاده از میله اندازه گیری متوجه شوید که لیفتراک شما دارای مقدار مناسبی از مایعات هیدرولیک است یا خیر.

با این حال، هنگامی که سطوح را بررسی می کنید، همیشه مطمئن شوید که شاخک های لیفتراک تا سطح زمین پایین آمده اند، در غیر این صورت خوانش اشتباه دریافت خواهید کرد.

سطوح روغن موتور لیفتراک

موتور لیفتراک شما نیز باید با مقادیر مناسب روغن موتور با کیفیت پر شود تا بتواند به درستی کار کند. هنگامی که روغن موتور ویسکوزیته خود را از دست می دهد، موتور به سرعت شروع به گرم شدن می کند و بعدا دچار سایش و پارگی سریع می شود. روغن موتور باید در فواصل زمانی تعیین شده توسط سازنده تعویض شود. همچنین باید بررسی کنید که فیلترهای روغن در شرایط کار عالی هستند زیرا بر کیفیت روغن تأثیر می گذارند.

روغن موتوری که به درستی فیلتر نشده باشد، ذرات کوچکی را که انباشته شده و موتور را از بین می برند، اجازه می دهد. بنابراین، قبل از اینکه بتوانید از لیفتراک خود برای عملیات استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که مایعات ترمز، مایعات هیدرولیک و سطح روغن موتور را بررسی کنید. اگر آنها با سطوح توصیه شده مطابقت ندارند، مطمئن شوید که به درستی پر شده اند.

با این حال، استفاده از مایعات نامناسب می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، بنابراین پر کردن فقط باید با استفاده از روغن های توصیه شده توسط سازنده انجام شود.

چگونه لیفتراک برقی را تمیز کنیم؟

چگونه لیفتراک برقی را تمیز کنیم؟

چگونه لیفتراک برقی را تمیز کنیم؟ چگونه لیفتراک برقی را تمیز کنیم؟ لیفتراک ها اغلب به درستی نگهداری نمی شوند. در مورد سوء استفاده یا رانندگی نامناسب اپراتور لیفتراک صحبت نمی شود، بلکه در واقع منظور در مورد تمیز کردن لیفتراک می باشد. اکثر مردم از لیفتراک مانند بعنوان ابزار استفاده می کنند و آن را […]

اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی

اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی

اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی

اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی

لیفتراک های برقی به دلیل این واقعیت که نسبت به لیفتراک های احتراق داخلی به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند، یک انتخاب محبوب از این نوع ماشین ها هستند. به دلیل داشتن قطعات متحرک کمتر، خود موتور مانند موتورهای احتراق داخلی به خدمات پیشگیرانه منظم نیاز ندارد. کاهش تعمیر و نگهداری باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شرکت هایی می شود که از لیفتراک های برقی استفاده می کنند.

با این حال، لیفتراک های برقی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. به ویژه، باتری ها و سایر اجزای الکتریکی نیاز به مراقبت منظم دارند تا با حداکثر کارایی کار کنند و طول عمر کلی آنها به حداکثر برسد. در اینجا برخی از اصول اولیه تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای لیفتراک برقی آورده شده است.

آب باتری لیفتراک برقی خود را به طور مرتب چک کنید.

شاید فکر کردن به آب باتری عجیب به نظر برسد. با این حال، میزان باتری های لیفتراک های برقی باید همیشه چک شود و صفحات سرب بصورت کامل در آب غوطه ور شوند تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری شود و عمر اجزای باتری حفظ شود. در نتیجه باید حداقل هفته ای یکبار سطح آب را چک کنید.

آب باید حدود یک چهارم اینچ بالاتر از صفحات سربی داخل باتری و حدود نیم اینچ زیر درپوش باتری باشد. سطح آب کمتر از این بدان معنی است که باتری شما باید با آب مقطر مناسب پر شود.

علاوه بر این، همیشه باید مقدار آب قبل شارژ باتری اضافه شود. اضافه کردن آب حین شارژ می تواند باعث ریزش آب شود زیرا آب در طول شارژ منبسط می شود. اضافه کردن آب پس از آن از این مشکلات جلوگیری می کند و تضمین می کند که سطح آب به اندازه کافی بالا باشد.

همیشه از آب مقطر خالص در باتری لیفتراک برقی خود استفاده کنید. آب باطری با pH بین 5 تا 7 که عاری از ناخالصی باشد، باتری شما را از آسیب محافظت می کند و طول عمر آن را افزایش می دهد. با آب باطری مناسب و بررسی های مداوم سطوح آب باطری، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که باتری‌تان تا آنجا که ممکن است دوام می‌آورد، در حالی که از مشکلات بالقوه بزرگی مانند گرمای بیش از حد که می‌تواند منجر به آسیب و خرابی دستگاه شما شود، جلوگیری کنید.

تمام کارهای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه دیگر را برای باتری لیفتراک برقی خود دنبال کنید.

چک سطح آب باتری لیفتراک تنها وظیفه تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای باتری لیفتراک برقی شما نیست. مراحل نگهداری پیشگیرانه دیگری نیز وجود دارد که می توان طول عمر آن را افزایش داد و عملکرد آن را روان نگه داشت. به عنوان مثال، لیست زیر لیستی از وظایفی است که باید به طور منظم تکمیل شوند:

نظافت ماهانه

 • یکسان سازی سطح آب سل های باتری لیفتراک برقی
 • چک های منظم تکنسین (غبظت میزان اسید باطری، ولتاژ هر سل و اتصالات کابل های باطری)
 • استفاده از تکنیک ها و تجهیزات مناسب شارژ

علاوه بر این، باتری لیفتراک برقی شما ممکن است همراه با دستورالعمل ها یا توصیه های اضافی برای نگهداری باشد. رعایت این توصیه ها و پیروی از هر برنامه پیشنهادی، سلامت باتری لیفتراک برقی شما را برای آینده قابل پیش بینی تضمین می کند.

لیفتراک برقی خود را به طور منظم با پمپ باد تمیز نمایید.

گرد و غبار و کثیفی، دشمن هر لیفتراک اعم از الکتریکی یا احتراق داخلی هستند. تجمع گرد و غبار در داخل دستگاه می تواند منجر به خطر آتش سوزی شود و همچنین در عملکرد موثر اجزای لیفتراک اختلال ایجاد کند.

برای لیفتراک های برقی، گرد و غبار و خاک می تواند به ویژه برای قطعات الکتریکی دستگاه خطرناک باشد. یک لایه خاک می تواند به طور موثر گرما را در اجزای الکتریکی به افزایش دهد. این گرما می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد و خرابی شود. علاوه بر این، گرما می تواند باعث شود که این اجزا به راحتی شکسته شوند.

همه این مسائل می تواند به طور قابل توجهی طول عمر لیفتراک برقی شما را کاهش دهد. به همین دلیل است که باید به طور مرتب گرد و غبار و کثیفی را از لیفتراک خود خارج کنید. تمیز کردن قطعات الکتریکی می تواند از مشکلات بزرگتر در آینده جلوگیری کند و عمر دستگاه شما را افزایش دهد.

اتصالات کابل موتور در لیفتراک برقی خود را بررسی کنید.

کابل های موتور، برق را از باتری به موتور منتقل می کنند. اما به مرور زمان حرکت لیفتراک به همراه گرمایش و سرمایش در هنگام شارژ، باعث شل شدن این کابل ها می شود.

هنگامی که کابل های موتور شل می شوند، جریان قطع و وصل می شود و می تواند در عملکرد لیفتراک برقی شما اختلال ایجاد کند یا حتی باعث آتش سوزی شود. شل شدن کابل های موتور حتی می تواند به دستگاه شما آسیب برساند.

در نتیجه، باید به طور مرتب اتصالات کابل موتور دستگاه خود را بررسی کنید. یک بررسی ساده و سفت کردن، در صورت لزوم، می‌تواند از خرابی ماشین‌هایی که به دلیل قطع شدن جریان برق به موتور به درستی راه‌اندازی یا کار نمی‌کنند، جلوگیری کند.

تعمیر و نگهداری جامع لیفتراک برقی خود را انجام دهید.

در نهایت، نگهداری از لیفتراک برقی شما باید شامل یک برنامه تعمیر و نگهداری جامع باشد که شامل تمام عناصر دیگر لیفتراک (مانند لاستیک ها، شاخک های لیفتراک و غیره) باشد. این عناصر دقیقاً مانند لیفتراک های دیزل و دوگانه سوز (لیفتراک های احتراق داخلی) نیاز به بازرسی و تعمیر منظم دارند.

 

اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی ، اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی تویوتا ، اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی کوماتسو ، اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی سهند ، اصول تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی سپاهان

لاستیک لیفتراک

فشار باد لاستیک لیفتراک

فشار باد لاستیک لیفتراک

فشار باد لاستیک لیفتراک

هنگامی که لیفتراک نیاز به تعمیر و نگهداری دارد، تمرکز بر ایمنی لیفتراک بسیار مهم است. توجه به نکات ایمنی بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید زیرا عدم توجه به موارد ایمنی باعث بروز خطرات جبران ناپذیری خواهد بود. به دلیل منابع سوخت لیفتراک، سیستم هیدرولیک آن و وزن زیاد اجزای آن، تکنسین های لیفتراک باید از خطراتی که در لیفتراک وجود دارد، حتی زمانی که دکل آن ها جدا شده است، آگاه باشند. یکی از موارد نگرانی که ممکن است کمتر از آنچه نیاز است به آن توجه شود، تعویض “ساده” لاستیک لیفتراک است.

تعویض لاستیک لیفتراک

باید از جکی استفاده کنید که ظرفیت نامی 8000 Ibs یا بیشتر دارد. قبل از بلند کردن لیفتراک مطمئن شوید که پیچ‌های نصب وزنه تعادل کاملاً سفت شده‌اند و برای جلوگیری از صدمه دیدن این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

لیفتراک باید در یک سطح هموار تخلیه و پارک شود.

اطمینان حاصل کنید که ترمز دستی به درستی تنظیم شده و کاملا عمل کرده است و چرخ های انتهایی مخالف محکم بسته شده اند.
اگر بالابر روی شما بیفتد ممکن است کشته یا به شدت مجروح شوید. پس از جک زدن، از مسدود کننده یا پایه های مناسب برای نگه داشتن لیفتراک استفاده کنید. هرگز زیر لیفتراکی که توسط جک هیدرولیک پشتیبانی می شود نروید.

چرخ های جلو لیفتراک

برای بالا بردن قسمت جلو، شاخک ها را حدود 3 فوت با دکل عمودی بلند کنید و یک جک زیر قاب جلو قرار دهید. مطمئن شوید که جک به درستی قرار گرفته است. آنقدر بالا بیاورید تا چرخ ها از زمین خارج شوند و سپس مهره های توپی را باز کنید. تا زمانی که چرخ ها از زمین جدا شوند بالا بروید. فشار باد لاستیک را به طور کامل حذف کنید سپس مهره های توپی را بردارید و چرخ را بردارید. برای نصب مجدد چرخ پس از تعویض لاستیک، مراحل جداسازی را به ترتیب معکوس انجام دهید. مهره های توپی باید به طور یکنواخت و به ترتیب نشان داده شده در شکل سفت شوند.
پس از تعویض چرخ، فشار باد لاستیک را بررسی و تنظیم کنید.

چرخهای عقب لیفتراک

برای بالا بردن قسمت عقب، از جک سوسماری تعمیرگاهی با ظرفیت مناسب استفاده کنید و آن را مطابق شکل قرار دهید. آنقدر بالا بیاورید تا چرخ ها از زمین جدا شوند و سپس مهره های توپی را باز کنید و چرخ را بردارید. برای نصب مجدد چرخ پس از تعویض لاستیک، مراحل جداسازی را به ترتیب معکوس انجام دهید. پس از تعویض چرخ، فشار باد لاستیک را بررسی و تنظیم کنید.

سرویس چرخ و لاستیک لیفتراک

قوانین استاندارد شما را ملزم می کند که قبل از انجام تعمیرات روی چرخ ها و لاستیک ها کاملا آموزش دیده و واجد شرایط باشید. اگر تعمیر و نگهداری به درستی انجام نشود، ممکن است در اثر انفجار اجزای رینگ جراحت های شدید یا در مواردی منجر به فوت فرد شود. چند نمونه از مواردی که حین تعویض لاستیک لیفتراک باید در نظر داشت در زیر اشاره شده اند :

 • برای اندازه گیری فشار باد لاستیک از یک گیج دسته بلند استفاده کنید تا بدن خود را از رینگ ها و چرخ ها دور نگه دارید.
 • قبل از برداشتن حلقه های قفل رینگ روی رینگ های چند تکه هوا را از لاستیک خارج کنید.
 • همیشه از قفس ایمنی برای باد کردن لاستیک ها پس از سرویس استفاده کنید. فشار باد لاستیک ها بسیار بالاست، بنابراین به تغییر شکل رینگ، ترک ها و غیره توجه کنید. هرگز از فشار باد مناسب تجاوز نکنید.

منفجر شدن لاستیک لیفتراک

هرگز مهره‌هایی را که چرخ‌های داخلی و خارجی را در کنار هم نگه می‌دارند، زمانی که فشار هوا در لاستیک وجود دارد، شل نکنید.
فشار باد لاستیک را قبل از برداشتن آن از لیفتراک به طور کامل خالی کنید. فشار هوا در لاستیک ها می تواند باعث منفجر شدن لاستیک و قطعات چرخ شود و باعث آسیب جدی یا مرگ شود. لاستیک ها و چرخ ها فقط باید توسط افراد آموزش دیده تعویض و تعمیر شوند.

اگر در لاستیک فشار باد کمتر از 85 درصد استاندارد است، فشار باد لاستیک را به طور کامل خارج کنید. لاستیک را از لیفتراک خارج کنید و فشار هوا را فقط در قفس ایمنی به لاستیک ها اضافه کنید.

فشار باد لاستیک لیفتراک

فشار توصیه شده سازنده برای لاستیک، بسته به بار، سرعت و غیره، معمولاً بر حسب بار یا پوند نیروی بر اینچ مربع (psi) داده می شود. (1.8 بار = 26 psi؛ 2 بار = 29 psi؛ 2.2 بار = 32 psi؛ 2.4 بار = 35 psi؛ 2.7 بار = 39 psi)

اندازه گیری فشار هوا لاستیک لیفتراک

فشار باد لاستیک ها را قبل از راندن لیفتراک و گرم شدن لاستیک ها بایستی اندازه گیری نمود. فشار باد سرد توصیه شده در دفترچه راهنمای لیفتراک و یا بر روی پلاکارد (یا برچسب) متصل به لبه لیفتراک، ستون یا دریچه سوخت نمایش داده می شود.

فشار باد لاستیک لیفتراک | تنظیم فشار باد لاستیک لیفتراک | میزان فشار باد لاستیک لیفتراک | مقدار فشار باد لاستیک لیفتراک 

روغن موتور لیفتراک

روغن موتور لیفتراک

روغن موتور لیفتراک

روغن موتور لیفتراک

موتور، گیربکس و سیستم هیدرولیک لیفتراک همگی دچار سایش می شوند، چه در عملیات استاندارد و چه در عملیات سنگین استفاده شوند. روان کننده ها و روغن ها نقش مهمی در محافظت از تجهیزات دارند به طوری که در تمام زمان ها با کارایی کامل کار می کنند. هنگامی که روغن‌ها و روان‌کننده‌های با کیفیت استفاده شود، عمر تجهیزاتی همچون لیفتراک طولانی‌تر می شود. این باعث افزایش بهره وری و ارائه هزینه های عملیاتی پایین می شود.

انتخاب روغن لیفتراک شما هنگام انجام سرویس و نگهداری بستگی زیادی به طراحی موتور آن دارد. یک لیفتراک استاندارد ممکن است از 5W-30 یا 10W-40 استفاده کند در حالی که واحدهای دیزلی به روغن با افزودنی های اضافی نیاز دارند.

ویسکوزیته روغن لیفتراک

شماره اول در نام گذاری روغن لیفتراک ویسکوزیته آن را در دماهای پایین تر را توصیف می کند. عدد دوم به دمای عملیاتی یا گرمتر مربوط می شود. ویسکوزیته کمتر در دماهای سردتر زمستان عملکرد بهتری خواهد داشت. بسیاری از تولید کنندگان لیفتراک استفاده از روغن سبک تر مانند 5W-30 یا 5W-40 بعلت تاثیر در کاهش مصرف سوخت توصیه می کنند. این نوع روغن، مقاومت چرخشی موتور را کاهش می دهد و انرژی و روغن کمتری مصرف می کند.

دستورالعمل های سازنده برای روغن لیفتراک

در کتابچه راهنمای اپراتور لیفتراک دستورالعمل هایی برای روغن گنجانده شده است. با این حال، خوب است که بپرسید چه چیزی برای برنامه شما بهترین است. لیفتراک ها برای کارهای صنعتی و سنگین ساخته شده اند. بدون روغن با کیفیت که حاوی مواد افزودنی مناسب باشد، اجزای اصلی لیفتراک ممکن است علائم اولیه خرابی را نشان دهند.

تعویض روغن لیفتراک

تعویض روغن موتور با هدف تامین سلامتی قطعات و افزایش طول عمر اجزای موتور انجام می‌شود. همه لیفتراک ها برای حرکت به روغن موتور نیاز دارند. شما باید روغن موتور لیفتراک خود را در زمان‌های مشخصی بررسی کرده و بهترین زمان تعویض روغن موتور را تشخیص دهید؛ چرا که روغن موتورها تاریخ انقضا دارند و اگر به آن‌ها توجه نداشته باشید ممکن است موتور لیفتراک شما آسیب جدی ببیند. هیچ قاعده خاصی وجود ندارد که تعیین کند چه زمانی باید روغن لیفتراک خود را عوض کنید. این کار به عوامل مختلفی از جمله نحوه رانندگی اپراتور، قدمت موتور لیفتراک و اینکه لیفتراک شما در طول روز چند ساعت مورد استفاده قرار می گیرد، بستگی دارد.

اگر زمان و/یا تمایل دارید، تعویض روغن در لیفتراک کاری است که می توانید خودتان انجام دهید. البته، اگر در مورد توانایی های خود یا شخصی که تعویض روغن را انجام می دهد، شک دارید، با فروشنده لیفتراک خود تماس بگیرید و فورا برای بررسی تعمیر و نگهداری در محل برنامه ریزی کنید.

مراحل تعویض صحیح روغن لیفتراک به شرح زیر است:

 1. ظرف تخلیه کم عمقی را گرفته و زیر لیفتراک قرار دهید.
 2. موتور را روشن کنید تا روغن گرم شود، سپس موتور را خاموش کنید. این عمل باعث تخلیه سریع تر می شود.
 3. پیچ تخلیه زوغن موتور را باز نمایید تا روغن موجود تخلیه گردد. تقریبا چهار لیتر روغن از موتور چهار سیلندر لیفتراک خارج می شود.
 4. ظرف روغن را زیر فیلتر روغن ببرید. اندازه مناسب آچار فیلتر روغن را بگیرید.
 5. فیلتر جدید روغن را بگیرید و کمی روغن را چه جدید چه دست دوم روی لاستیک آب بندی شده فیلتر روغن بریزید.
 6. فیلتر را به عقب بچرخانید تا لاستیک محکم شده و فیلتر را یک چهارم تا یک دوم بچرخانید. بیش از حد سفت نکنید.
 7. موتور را دوباره با چهار لیتر روغن پر کنید.
 8. موتور را روشن کنید. نشتی های احتمالی را فورا بررسی کنید و بعد از یک ساعت برانید. نکات اگر لیفتراک بسیار نزدیک به زمین است از یک بلوک چوبی استفاده کنید. دکل را به عقب خم کنید. چوبی زیر ریل دکل قرار دهید و دکل را روبه جلو خم کنید. این باعث می شود که لیفتراک چند اینچ به طرف بالا برود و این امکان را در اختیار قرار می دهد تا ظرف تخلیه را در زیر آن قرار دهید.

فیلتر ها چه زمانی باید تعویض شوند؟

تعویض به موقع فیلتر های لیفتراک میتواند از خرابی های زیادی جلوگیری کند و در کل فیلتر ها راه های تنفسی دستگاه هستند ، که موارد تعویض را در ذیل شرح میدهیم.

 • تعویض فیلتر هوای لیفتراک بعد از ۱۰۰ ساعت کاکرد.
 • تعویض فیلتر داخل هیدرولیک لیفتراک هر ۲۵۰۰ ساعت.
 • تعویض فیلتر گیربکس هر ۵۰۰ ساعت کارکرد.
 • تعویض فیلتر سوخت هر ۲۰۰ ساعت.
 • تعویض فیلتر روغن هر ۲۰۰ ساعت کارکرد.
لوازم مصرفی و استهلاکی لیفتراک

لوازم مصرفی و استهلاکی لیفتراک

لوازم مصرفی و استهلاکی لیفتراک لوازم مصرفی و استهلاکی لیفتراک تعمیر و نگهداری لیفتراک نه تنها در صورتی که به دنبال صرفه جویی در زمان و هزینه هستید مهم است، بلکه زمان خرابی را نیز کاهش داده و اطمینان لازم را میدهد که تمام وظایف طبق برنامه انجام می شوند. در طول تعمیر و نگهداری، […]