6 نشانی خرابی دینام لیفتراک

6 نشانی خرابی دینام لیفتراک

خرابی دینام لیفتراک احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است و به دنبال علائم خرابی دینام لیفتراک خود هستید. بنابراین  در این مقاله از سری مقالات نکات فنی و آموزشی قصد داریم تا 6 علت که نشان از خرابی دینام دارند را برای شما شرح دهیم؛ همچنین در مورد عملکرد دینام لیفتراک و هر آنچه نیاز دارید تا در مورد دینام لیفتراک بدانید صحبت خواهیم کرد.

با دینام لیفتراک بیشتر آشنا شوید

دینام لیفتراک (Alternator) که بسیاری از افراد آن را با نام ژنراتور می­‌شناسند، نقش مهمی را در لیفتراک ایفا می‌کند و باعث تولید برق می‌­شود. تمامی وسیله‌های برقی موجود در لیفتراک مانند چراغ­‌ها، آمپرهای موجود در داشبورد لیفتراک ، بوق و… برق خود را از دینام می‌گیرند.

دینام لیفتراک از یک پوسته فلزی، دوعدد بالشتک، آرمیچر، بوش، کلکتور، فولی و چند قطعه زغال تشکیل شده‌است و معمولا در کنار موتور زیر پمپ هیدرولیک توسط یک تسمه شیاری در مدار چرخش موتور لیفتراک قرار می‌­گیرد. داخل دینام لیفتراک، روتور که یکی از اجزای تشکیل‌دهند­ه دینام لیفتراک است، درون یک میدان مغناطیسی می‌چرخد و جریان برق تولید می‌کند. باید بدانید که هدف اصلی دینام تولید جریان مستقیم برای شارژ باتری لیفتراک و تامین انرژی جریان الکتریکی مورد نیاز یک لیفتراک است.

اجزای تشکیل‌دهنده­ دینام لیفتراک عبارتند از:

در ادامه به بررسی هر یک از اجزای تشکیل‌دهنده دینام لیفتراک خواهیم پرداخت.

 • استاتور: استاتور یا بالشتک از دو بخش سیم‌پیچ­‌ و هسته تشکیل شده ‌است.
 • روتور: قلب اصلی دینام است که به آن آرمیچر نیز گفته می‌شود و در مرکز استاتور دور محور خود می‌چرخد. وظیفه روتور تولید انرژی مغناطیسی برای دینام لیفتراک است.
 • آفتامات: نام دیگر آن رگلاتور است و وظیفه نظارت بر جریان الکتریکی ورودی به آمیچر را دارد. درواقع آفتامات با کنترل جریان ورودی آرمیچر بر روی توان خروجی دینام تاثیر می‌گذارد.
 • دیود: وظیفه­ یک‌­سو کردن جریان بین باتری و دینام را بر‌عهده دارد.
 • جاروبک: برای این‌که ارتباط الکتریکی با موتور باقی بماند، تعدادی جاروبک در دینام لیفتراک تعبیه شده‌است.

بهتراست هربار که روغن موتور را تعویض می‌کنید، زمانی را به تست تسمه دینام لیفتراک اختصاص دهید. در لیفتراک های به‌روز دیگر اثری از دینام وجود ندارد و قطعه‌ای پیشرفته‌تر به نام آلترناتور (Alternator) جایگزین آن شده‌است. دینام‌های قدیمی‌ در دور‌های پایین موتور لیفتراک توانایی تولید مقدار جریان برق موردنیاز لیفتراک و شارژ باتری را به‌طور کامل ندارند و چنانچه لیفتراک مدت‌زمان طولانی به‌طور درجا کار کند، از لحاظ برقی دچار کمبود ‌می‌شود. در دینام‌های الترناتور این مشکل حل شده‌ و به‌همین‌علت در حالت کارکرد درجا لیفتراک ، مشکل شارژ باتری لیفتراک تا حدود زیادی از بین رفته‌ است.

در دینام‌های قدیمی یا جریان مستقیم، آهن‌رباها به بدنه دینام متصل بودند و سیم‌پیچ‌های تولید جریان در حوزه مغناطیسی حرکت می‌کردند، اما در دینام‌های آلترناتور آهن‌ربا می‌چرخد و سیم‌پیچ‌های تولید جریان ثابت هستند؛ به‌همین‌علت در دینام‌های الترناتور مشکل ناتوانی در دورهای پایین یا کارکرد درجا، تا حد زیادی رفع شده‌است.

علائم خرابی دینام لیفتراک و بررسی علائم آن

شاید بسیاری تصور کنند که برق لیفتراک از باتری تامین می‌شود، اما باید گفت که باتری تنها برای بکار انداختن استارت لیفتراک جهت روشن کردن لیفتراک استفاده می‌­شود یا در هنگام خاموش بودن لیفتراک برق را تامین می­‌کند. یکی دیگر از کاربرد­های دینام لیفتراک شارژ کردن کامل باتری لیفتراک است و برای این‌که لیفتراک روشن شود و شما بتوانید استارت بزنید، نیروی لازم و کافی را به باتری می­‌رساند. پس اگر این قطعه­ حیاتی دچار مشکل یا خرابی شود تمام قسمت‌­های متصل به برق هم در عملکرد خود دچار مشکل می­‌شوند؛ همچنین امکان دارد خرابی دیگر قطعات باعث مشکل در دینام لیفتراک شود؛ زیرا دینام لیفتراک به اکثر قطعات متصل است.

یکی از ابتدایی‌ترین علائم خرابی دینام لیفتراک را می‌توان در پشت‌آمپر لیفتراک جستجو کرد. زمانی‌که بر روی داشبورد چراغ کوچکی که اغلب شبیه به یک باتری است روشن شود، خبر از خرابی دینام می‌دهد. درواقع اکثر مالکین روشن شدن این چراغ را دلیل بر تمام شدن باتری می‌دانند، حال آن‌که می‌تواند نشانه خرابی دینام لیفتراک باشد. چراغ باتری ‌شکل که در برخی از لیفتراک به‌صورت ALT یا GEN نشان داده می‌شود به کامپیوتری که میزان جریان خروجی از دینام را بررسی می‌کند متصل است. در صورت روشن شدن این چراغ بهتر است به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید و این مشکل را به تعویق نیندازید تا متحمل هزینه‌های بیشتری برای تعمیر لیفتراک نشوید.

دلایل خرابی دینام لیفتراک

خرابی های دینام لیفتراک می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 • از بین رفتن زغال دینام که با تعویض آن می‌توان می‌توان مشکل را برطرف کرد.
 • گیرپاچ کردن بلبرینگ‌های دو سر دینام یا خرابی آن‌ها.
 • سوختن سیم‌پیچ داخلی دینام که در این صورت را باید قید دینام را زده و آن را تعویض کنید.
 •  جدا شدن سیم‌پیچ دینام و اتصال آن به روتور در اثر گرما.
 • خراب شدن آفتامات دینام.

علائم خرابی دینام لیفتراک

پس از آشنایی مختصر با دینام لیفتراک و نحوه عملکرد آن، حال زمان آن فرا رسیده تا با نحوه تشخیص خرابی دینام لیفتراک آشنا شوید.

1. استشمام بوی سیم یا لاستیک سوخته

استشمام بوی سیم یا لاستیک سوخته که ناشی از اصطکاک فولی و تسمه و در نتیجه داغ شدن تسمه، یکی از علائم خرابی دینام لیفتراک است. در نظر داشته باشید دینام لیفتراک داغ ولتاژ بالاتری تولید می‌کند و منجر به آسیب به سایر قطعات لیفتراک می‌شود.

جریان برق تولید شده توسط دینام لیفتراک به وسیله سیم‌های بلند و کوتاه منتقل می‌شوند. هر مشکلی در رابطه با سیم‌­ها یا اتصالات، می‌تواند جریان برق را کم یا به کلی قطع کند. در صورت وجود مشکل در سیم‌­ها و اتصالات، گاهی اوقات چراغ‌ها پرنورتر می‌شوند، چون دینام لیفتراک برق بیشتری تولید می‌کند تا بر مشکل غلبه کند. در این حالت، بوی سیم داغ شده هم استشمام می‌شود.

2. شنیده شدن صدای جیرجیر نشانی بر خرابی دینام

یکی از دلایل خرابی دینام ناشی از تراز نبودن فولی دینام لیفتراک با تسمه یا فرسودگی بوش‌ها و یاتاقان­‌ها است. درصورتی‌که اتصالات شل یا قطع شده باشند، باید همه موارد مربوط به دینام لیفتراک را چک کنید.

3. شل بودن، پوسیدگی، خوردگی یا سفت بودن تسمه دینام لیفتراک

یکی دیگر از نشانه ‌های خرابی دینام خوردگی تسمه تایم دینام لیفتراک است. همان‌طور که در مقاله اشاره کردیم لیفتراک به یکباره و ناگهانی مشکل را بروز نمی‌­دهد و در ابتدا سعی می­‌کند با هشدارهایی راننده را متوجه مشکل و خرابی کند تا شخص فرصت داشته باشد در کوتاه‌ترین زمان به تعمیرگاه برود تا دچار مشکل خاصی نشود.

با مشاهده علائم خرابی دینام شما می‌­توانید دررفتگی یا پاره شدن تسمه را هم چک کنید تا مطمئن شوید که مشکل از تسمه­ است یا دینام لیفتراک به‌ درستی کار خود را انجام نمی­‌دهد، اگر تسمه دچار خوردگی یا پوسیدگی شده باشد، بهتر است اقدام به تعویض آن کنید؛ زیرا علائم بالا در آینده مطمئنا برای لیفتراک مشکلاتی را به‌همراه خواهد داشت.

مورد دیگری که باید بررسی کنید تا از عملکرد خوب دینام لیفتراک مطمئن شوید، سفت یا شل بودن بیش از اندازه ­تسمه است که هر دو این موارد به نوعی باعث می­‌شود تا دینام لیفتراک به‌درستی کار خود را انجام ندهد.

4. چراغ هشداردهنده

هنگامی که چراغ هشداردهنده که بر روی صفحه داشبورد قرار گرفته و عموما هم به شکل یک باتری است، روشن شود و عبارت ALT و GEN را نمایش دهد، نشان­‌دهنده خرابی در دینام لیفتراک است که در بالا به آن اشاره شد.

چراغ‌ باتری‌شکل پشت آمپر به کامپیوتری متصل است که میزان ولتاژ خروجی از دینام لیفتراک را بررسی می‌کند. اگر ولتاژ خروجی از دینام لیفتراک از محدوده تعیین شده بالاتر یا پایین‌تر برود، چراغ روی داشبورد روشن می‌شود. هرگاه مقدار ولتاژ به محدوده تعیین شده برسد، چراغ خاموش می‌شود. وقتی خرابی دینام لیفتراک در مراحل اولیه باشد، چراغ چشمک‌زن است و چند ثانیه روشن و دوباره خاموش می‌شود. گاهی اوقات هم فقط وقتی که لوازم برقی مثل چراغ‌ها فعال می‌شوند، روشن می‌شود.

5. خوابیدن باتری

هنگامی‌که دینام لیفتراک به‌درستی کار خود را انجام ندهد، باتری به‌جای این‌ که به صورت یک انبار برای تامین برق لیفتراک عمل کند، مجبور است تا جریان برق بیشتری را از دینام لیفتراک بیرون بکشد تا عملکرد ضعیف دینام لیفتراک را جبران کند. اگر در هنگام چرخاندن سوئیچ صدای تلق تلق به گوشتان می‌رسد، باتری لیفتراک یتان خوابیده است. درواقع اگر دینام لیفتراک خراب باشد و برق را به باتری نرساند، با پر کردن مداوم باتری خالی شده دردی درمان نمی‌شود. حتی اگر شما از بهترین باتری هم در لیفتراک استفاده کنید؛ بالاخره با فشار­های وارد شده به آن دچار خرابی شده و در اصطلاح باتری می­‌خوابد.

6. چراغ­‌های کم­ نور

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اگر دینام لیفتراک به‌خوبی کار نکند، سایر سیستم‌­ها نیز نمی­‌توانند به‌درستی فعالیت کنند و اتفاقاتی مانند کم نور شدن یا حتی پر نور شدن چراغ­‌ها رخ می‌دهد. بنابراین اگر متوجه کم نور شدن چراغ‌ها و نور پشت آمپر شدید؛ بهتر است سریعا باتری و دینام را بررسی کنید، زیرا کم نور شدن چراغ‌ها از رایج‌ترین علائم خرابی دینام است.

در این مقاله با 6 علت خرابی دینام، علت افزایش ولتاژ دینام لیفتراک و همچنین علت داغ شدن دینام لیفتراک که نشان می‌دهد آیا دینام لیفتراک دچار خرابی شده است یا نه آشنا شده‌اید؛ در ادامه مقاله چند راه پیشگیری از خراب شدن دینام لیفتراک را نام برده‌­ایم تا با رعایت نکات بتوانید از خراب شدن دینام لیفتراک خود جلوگیری کنید.

برای پیشگیری از خرابی دینام لیفتراک موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

 • از باتری‌هایی که دارای ظرفیت بیشتری هستند استفاده شود.
 • درصورتی‌که مدت زمان توقف طولانی است، با فشار دادن پدال گاز، دور موتور را به‌صورت متناوب بالا ببرید.
 • وضعیت شل یا سفت بودن تسمه دینام لیفتراک را مرتباً چک کنید.
 • هرگز در موتورشوئی دینام لیفتراک را با آب شستشو ندهید.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.