روغن موتور لیفتراک

روغن موتور لیفتراک

روغن موتور لیفتراک

روغن موتور لیفتراک

موتور، گیربکس و سیستم هیدرولیک لیفتراک همگی دچار سایش می شوند، چه در عملیات استاندارد و چه در عملیات سنگین استفاده شوند. روان کننده ها و روغن ها نقش مهمی در محافظت از تجهیزات دارند به طوری که در تمام زمان ها با کارایی کامل کار می کنند. هنگامی که روغن‌ها و روان‌کننده‌های با کیفیت استفاده شود، عمر تجهیزاتی همچون لیفتراک طولانی‌تر می شود. این باعث افزایش بهره وری و ارائه هزینه های عملیاتی پایین می شود.

انتخاب روغن لیفتراک شما هنگام انجام سرویس و نگهداری بستگی زیادی به طراحی موتور آن دارد. یک لیفتراک استاندارد ممکن است از 5W-30 یا 10W-40 استفاده کند در حالی که واحدهای دیزلی به روغن با افزودنی های اضافی نیاز دارند.

ویسکوزیته روغن لیفتراک

شماره اول در نام گذاری روغن لیفتراک ویسکوزیته آن را در دماهای پایین تر را توصیف می کند. عدد دوم به دمای عملیاتی یا گرمتر مربوط می شود. ویسکوزیته کمتر در دماهای سردتر زمستان عملکرد بهتری خواهد داشت. بسیاری از تولید کنندگان لیفتراک استفاده از روغن سبک تر مانند 5W-30 یا 5W-40 بعلت تاثیر در کاهش مصرف سوخت توصیه می کنند. این نوع روغن، مقاومت چرخشی موتور را کاهش می دهد و انرژی و روغن کمتری مصرف می کند.

دستورالعمل های سازنده برای روغن لیفتراک

در کتابچه راهنمای اپراتور لیفتراک دستورالعمل هایی برای روغن گنجانده شده است. با این حال، خوب است که بپرسید چه چیزی برای برنامه شما بهترین است. لیفتراک ها برای کارهای صنعتی و سنگین ساخته شده اند. بدون روغن با کیفیت که حاوی مواد افزودنی مناسب باشد، اجزای اصلی لیفتراک ممکن است علائم اولیه خرابی را نشان دهند.

تعویض روغن لیفتراک

تعویض روغن موتور با هدف تامین سلامتی قطعات و افزایش طول عمر اجزای موتور انجام می‌شود. همه لیفتراک ها برای حرکت به روغن موتور نیاز دارند. شما باید روغن موتور لیفتراک خود را در زمان‌های مشخصی بررسی کرده و بهترین زمان تعویض روغن موتور را تشخیص دهید؛ چرا که روغن موتورها تاریخ انقضا دارند و اگر به آن‌ها توجه نداشته باشید ممکن است موتور لیفتراک شما آسیب جدی ببیند. هیچ قاعده خاصی وجود ندارد که تعیین کند چه زمانی باید روغن لیفتراک خود را عوض کنید. این کار به عوامل مختلفی از جمله نحوه رانندگی اپراتور، قدمت موتور لیفتراک و اینکه لیفتراک شما در طول روز چند ساعت مورد استفاده قرار می گیرد، بستگی دارد.

اگر زمان و/یا تمایل دارید، تعویض روغن در لیفتراک کاری است که می توانید خودتان انجام دهید. البته، اگر در مورد توانایی های خود یا شخصی که تعویض روغن را انجام می دهد، شک دارید، با فروشنده لیفتراک خود تماس بگیرید و فورا برای بررسی تعمیر و نگهداری در محل برنامه ریزی کنید.

مراحل تعویض صحیح روغن لیفتراک به شرح زیر است:

 1. ظرف تخلیه کم عمقی را گرفته و زیر لیفتراک قرار دهید.
 2. موتور را روشن کنید تا روغن گرم شود، سپس موتور را خاموش کنید. این عمل باعث تخلیه سریع تر می شود.
 3. پیچ تخلیه زوغن موتور را باز نمایید تا روغن موجود تخلیه گردد. تقریبا چهار لیتر روغن از موتور چهار سیلندر لیفتراک خارج می شود.
 4. ظرف روغن را زیر فیلتر روغن ببرید. اندازه مناسب آچار فیلتر روغن را بگیرید.
 5. فیلتر جدید روغن را بگیرید و کمی روغن را چه جدید چه دست دوم روی لاستیک آب بندی شده فیلتر روغن بریزید.
 6. فیلتر را به عقب بچرخانید تا لاستیک محکم شده و فیلتر را یک چهارم تا یک دوم بچرخانید. بیش از حد سفت نکنید.
 7. موتور را دوباره با چهار لیتر روغن پر کنید.
 8. موتور را روشن کنید. نشتی های احتمالی را فورا بررسی کنید و بعد از یک ساعت برانید. نکات اگر لیفتراک بسیار نزدیک به زمین است از یک بلوک چوبی استفاده کنید. دکل را به عقب خم کنید. چوبی زیر ریل دکل قرار دهید و دکل را روبه جلو خم کنید. این باعث می شود که لیفتراک چند اینچ به طرف بالا برود و این امکان را در اختیار قرار می دهد تا ظرف تخلیه را در زیر آن قرار دهید.

فیلتر ها چه زمانی باید تعویض شوند؟

تعویض به موقع فیلتر های لیفتراک میتواند از خرابی های زیادی جلوگیری کند و در کل فیلتر ها راه های تنفسی دستگاه هستند ، که موارد تعویض را در ذیل شرح میدهیم.

 • تعویض فیلتر هوای لیفتراک بعد از ۱۰۰ ساعت کاکرد.
 • تعویض فیلتر داخل هیدرولیک لیفتراک هر ۲۵۰۰ ساعت.
 • تعویض فیلتر گیربکس هر ۵۰۰ ساعت کارکرد.
 • تعویض فیلتر سوخت هر ۲۰۰ ساعت.
 • تعویض فیلتر روغن هر ۲۰۰ ساعت کارکرد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *