چگونه لیفتراک برقی را تمیز کنیم؟

چگونه لیفتراک برقی را تمیز کنیم؟

چگونه لیفتراک برقی را تمیز کنیم؟

لیفتراک ها اغلب به درستی نگهداری نمی شوند. در مورد سوء استفاده یا رانندگی نامناسب اپراتور لیفتراک صحبت نمی شود، بلکه در واقع منظور در مورد تمیز کردن لیفتراک می باشد. اکثر مردم از لیفتراک مانند بعنوان ابزار استفاده می کنند و آن را در معرض عناصری قرار می دهند که با کار روزانه همراه است. مراقبت از لیفتراک و تمیز کردن صحیح آن، راندمان و کاربری لیفتراک را به حداکثر می رساند.

واترجت چیست؟

دستگاه واترجت یا شوینده فشار قوی دستگاهی است که آب معمولی را دریافت کرده و با افزایش فشار و سرعت آن جریان آب فشار قوی تولید می کند. با پاشش آب فشار قوی تولید شده به سطوح مختلف، فشار و سرعت بالای آب موجب حذف آلودگی ها می گردد. دو مؤلفه اصلی در همه دستگاه های کارواش صنعتی فشار و دبی می باشد و هرچه میزان فشار آب خروجی بیشتر باشد توانایی واتر جت برای از کندن و از بین بردن آلودگی ها افزایش می یابد. افزایش و یا کاهش فشار واترجت صنعتی بر اساس نوع عملیات صورت می گیرد به این معنا که با توجه به جنس سطح، نوع آلودگی و شدت آن میزان فشار انتخاب متفاوت خواهد بود.

شستشوی لیفتراک با کارواش صنعتی

تمیز نمودن ماشین آلات صنعتی مانند لیفتراک بی شباهت به شستشوی اتومبیل نبوده و با استفاده از واترجت صنعتی قابل شستشو می باشد. واتر جت صنعتی آب سرد با نازل دوار تمامی سطوح لیفتراک اعم از بدنه، چرخ ها و دیگر اجزا به خوبی و با دقت و سهولت بالا نظافت شده و آلودگی های چسبیده به آن پاک می شود. بدین ترتیب علاوه بر این که لیفتراک ظاهر مطلوبی پیدا می کند، نظافت چرخ ها و بدنه آن سبب افزایش طول عمر و بهبود عملکرد آن می گردد.

چگونه لیفتراک خود را به درستی تمیز کنیم

دلیل اصلی اینکه باید لیفتراک خود را به طور منظم به درستی بشویید این است که ظاهری درخشان به آن بدهید و همچنین طول عمر آن را افزایش دهید. در زیر، چند نکته ساده برای اطمینان از اینکه لیفتراک شما به روش صحیح شسته می شود، نوشته ایم.

نظافت لیفتراک

همانطور که در بالا اشاره شد کارواش یا واترجت دستگاهی است که آب را با فشار بسیار بالا با استفاده از نازل روی سطح می‌پاشد. آبی که با فشار بالا از نازل خارج می‌شود جرم و آلودگی سطح را به خوبی پاک می‌کند و عملیات شستشو و نظافت را در زمان و با هزینه‌ای بسیار کمتر انجام می‌دهد. استفاده از این دستگاه با داشتن کارایی بسیار بالا تنها به مصارف صنعتی محدود نمی‌شود بلکه از آن در مصارف خانگی هم استفاده می‌شود.

در هنگام شستشوی لیفتراک برقی به نکات زیر بایستی دقت داشته باشد

 1. سوکت برق اصلی باطری به لیفتراک قطع نماید
 2. نازل کارواش را به هیچ عنوان سمت داشبورد و قسمت کنترلر لیفتراک نگیرید
 3. از مواد خورنده ماننده وایتکس برای شستشو لیفتراک استفاده ننمایید
 4. پس از اتمام شستشو لیفتراک کلیه قسمتهای لیفتراک که دارای سنسور و یا سوکت وصل سیمها داشبورد و کنترلر میباشد باد بگیرید
 5. لیفتراک را زیر آفتاب یا بخاری فوتی به مدت 3 ساعت قرار بدی

کثیفی، گل و لای اصلی شما نیز به دلیل جت قدرتمند آب، به راحتی با یک شسته می شود. همیشه مراقب باشید که از کارواش روی هیچ عنصری که روان کننده های ضروری قابل شستشو هستند استفاده نکنید.

نکات زیر را هنگام تمیز کردن لیفتراک برقی دنبال کنید:

لیفتراک های برقی به دلیل اینکه شامل قطعات الکترونیکی بسیار بیشتری نسبت به لیفتراک های احتراق داخلی هستند، به روش های تمیز کردن کمی متفاوتی نیاز دارند. هنگام تمیز کردن لیفتراک برقی با یک پارچه مرطوب و هوای فشرده شروع کنید تا از شر تمام آلودگی ها و زنگ زدگی خلاص شوید.

 • از هوای فشرده برای تمیز کردن لیفتراک استفاده کنید که در آن بقایای کثیفی ها می تواند با آب مخلوط شده و جامد شود. همانند حمل و نقل محصولاتی مانند سیمان استفاده از آب برای تمیز کردن لیفتراک توصیه نمی شود.
 • از محصولات پاک کننده مناسب استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید که تمام آب، صابون و باقیمانده‌ای که از لیفتراک در حین شستشو خارج می‌شود، به جایی می‌رود. از محصولات پاک کننده ای استفاده کنید که برای محیط زیست سمی نیستند. اگر از مواد پاک کننده سمی استفاده می کنید، مطمئن شوید که آنها را به روش صحیح نگهداری و دفع می کنید.

 • ابتدا خاک یا زنگ زدگی را به روش صحیح پاک کنید

از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید، با استفاده از دستان خود (همیشه دستکش ایمنی بپوشید)، برس یا جارو، تمام خاک یا زنگ زدگی را از بین ببرید. از آب گرم و صابون برای پاک شدن کثیفی ها و جرم ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که از هوای فشرده یا کارواش در مکان‌های سخت استفاده کنید.

 • از آسیب رساندن به رادیاتور با شلنگ ها خودداری کنید

هنگام تمیز کردن رادیاتور با کارواش حتما حداقل 0.5 تا 1 متر بایستید تا از خم شدن پره ها روی رادیاتور جلوگیری کنید. این می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد در هنگام کار شود که می تواند آسیب جدی به لیفتراک شما وارد کند.

 • اجازه دهید لیفتراک با استفاده از روش مناسب خشک شود

ساده ترین و موثرترین راه برای خشک کردن لیفتراک، پارک کردن آن در بیرون در یک روز آفتابی است. بگذارید بماند تا کاملا خشک شود (بسته به گرما و آفتاب چند ساعت طول می کشد). اگر در منطقه ای با باران زیاد و بدون آفتاب زندگی می کنید، آن را در بیرون پارک کنید و یا از هوای فشرده و یک پارچه خشک برای خشک کردن لیفتراک استفاده کنید. فقط زمانی لیفتراک را دوباره راه اندازی کنید که از خشک بودن آن مطمئن شدید.

 • همیشه از تجهیزات حفاظت فردی صحیح استفاده کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، ممکن است در حین تمیز کردن لیفتراک خود با مواد شیمیایی خطرناک یا سمی تماس پیدا کنید. به همین دلیل بسیار مهم است که با استفاده از تجهیزات حفاظتی صحیح، سلامت و ایمنی را در اولویت قرار دهید. به عنوان حداقل، هنگام تمیز کردن لیفتراک خود باید از عینک محافظ، دستکش و یک لباس کار مناسب تمیزکاری استفاده کنید.