معرفی و کاربرد لیفتراک تناژ سنگین

معرفی و کاربرد لیفتراک تناژ سنگین

لیفتراک ها ابزاری حیاتی برای کسب و کارهای بی شماری هستند که نیروی انسانی مورد نیاز را کاهش می دهند و بهره وری را در محیط کار افزایش می دهند. در حالی که بیشتر ما از مزایای لیفتراک ها به طور کلی آگاه هستیم، این وسیله نقلیه منحصر به فرد بیش از آنچه به چشم می آید، لیفتراک در انواع و اقسام مختلف برای پاسخگویی به بسیاری از مشاغل یا نیازهای خاص وجود دارد.

تناژ لیفتراک یکی از عوامل تعیین کننده اصلی برای این ماشین است. ما نگاهی دقیق‌تر به کلاس بزرگ‌تر لیفتراک‌های موجود در بازار می‌اندازیم، چرا این ماشین‌ها تا این اندازه مهم هستند و چه صنایعی از سرمایه‌گذاری در این فناوری عملی بیشتر سود می‌برند. لیفتراک های بالای 4 تن در صنایع سنگین از قبیل صنایع فلزی، صنایع چوب و MDF، صنعت خودور سازی، صنایع معدنی، صنایع سیم و کابل، صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز و… بسیار پر کاربرد میباشند .

لیفتراک تناژ سنگین چیست؟

لیفتراک تناژ سنگین زیرمجموعه ای از لیفتراک ها هستند که از نظر مقیاس بسیار بزرگتر از عموزاده های جمع و جور خود هستند. این ماشین‌های مقیاس بزرگ که معمولا با سوخت دیزل کار می‌کنند برای جابجایی بارهای بزرگتر در محیط‌های کاری بزرگتر ساخته شده‌اند. موتورهای دیزلی از قبیل موتور ایسوزو (ISUZU)، موتور میتسوبیشی (MITSUBISHI)، موتور کومنز(CUMMINS) و موتورهای گازی از قبیل موتور جنرال موتورز (GM)، موتور نیسان (NISSAN) در ایران بسیار پر طرفدار بوده و با توجه به شرایط آب و هوایی ایران از کارایی بالایی برخوردار میباشند.

هدف و نیروی محرکه این فناوری قدرت و کارایی است و راهی برای جابجایی اقلام سنگینی که ممکن است به ماشین آلات گران قیمت دیگری مانند جرثقیل نیاز داشته باشند، ارائه می دهد. از بسیاری جهات، لیفتراک های تناژ سنگین دقیقا عملکردی مشابه نمونه های کوچکتر خود دارند – اما قدرت، مقیاس و نیروی این نسخه بزرگتر است که آنها را متمایز می کند.

تفاوت بین لیفتراک های کوچک و بزرگ

در حالی که بسیاری از لیفتراک‌ها برای تطبیق بهتر با انبارهای تنگ و گوشه‌های تنگ کوچک‌تر و فشرده‌تر می‌شوند، نمی‌توان این مزیت را برای همه صنایع بست داد. برای پروژه‌های ساختمانی، کارخانه‌ها و حتی تولیدکنندگانی که محصولات و مواد سنگین را نگهداری می‌کنند، یک لیفتراک تناژ پایین کارایی زیادی ندارد.

فرآیندها و مکانیسم های داخلی هر لیفتراک در اصل برای لیفتراک های تناژ سنگین و سبک یکسان است. در هر دو مورد، هدف حمل و نقل کالاهایی است که حمل آن برای انسان بسیار سنگین است. چیزی که متفاوت است، میزان وزنی است که هر مدل می‌تواند حمل کند.

مزایای لیفتراک تناژ سنگین چیست؟

با درک بهتر از چیستی یک لیفتراک تناژ سنگین، ارزش بررسی تمام مزایای استفاده از این فناوری در تجارت را دارد. در حالی که لیفتراک‌های با ظرفیت بالا و مقیاس بزرگ نسبت به جایگزین‌های کوچک‌ترشان واقعا چابک‌تر و سریع‌تر هستند، اما مزایای قابل توجهی دارند. به عنوان ماشین آلات سنگین، این لیفتراک ها ابزارهای بسیار ارزشمندی هستند که در صورت استفاده صحیح می توانند فوق العاده سازنده باشند. در اینجا فقط چند مورد از مزایایی که یک لیفتراک بزرگ می تواند ارائه دهد آورده شده است:

ظرفیت حمل بالاتر

در حالی که مدل‌های کوچک‌تر لیفتراک‌ها برای انجام بارهای چندگانه و کوچک مناسب‌تر هستند، لیفتراک‌های بزرگ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بارهای بسیار بالاتر را جابجا نمایند. لیفتراک تناژ سنگین برای جابجایی اقلام یا دسته‌هایی از اجسام با وزن بالا طراحی شده اند، جایی که تقسیم بار به وزن‌های کوچک‌تر ممکن یا عملی نیست. برای مشاغلی که حجم بالای کالاهای سنگین یک اتفاق معمول است، یک لیفتراک بزرگ انعطاف پذیری و بهره وری را برای جابجایی این اقلام بدون زحمت فراهم می کند.

کاهش زمان جابجایی مواد

کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از یک لیفتراک تناژ سنگین در مقابل چندین گزینه کوچک تر، مقدار زیادی در زمان و منابع انسانی صرفه‌جویی کنند. یک لیفتراکی که می تواند 15 تن مواد را حمل کند، به جای چندین مرحل جابجایی و حمل مواد، ممکن است تنها به یک جابجایی نیاز داشته باشد. در حالی که لیفتراک های بزرگ در وهله اول به مقدار قابل توجهی انرژی نیاز دارند، این هزینه به دلیل فقدان رفت و برگشتی که برای انتقال چیزی از یک مکان به مکان دیگر ضروری است، بسیار کاهش می یابد و به طور چشمگیری کارایی را بهبود می بخشد و تضمین می کند که مواد مورد استفاده به عنوان بخشی از فرآیند تولید یا حتی جریان کار ساخت و ساز به راحتی در صورت نیاز به صورت عمده در دسترس هستند.

در حالی که سرعت یک لیفتراک بزرگ در مقایسه با مدل های کوچکتر کاهش می یابد، این مدل ها بیش از حد کمبود حرکت را با پایداری جبران می کنند. با ظرفیت بسیار بزرگ‌تر، همه چیز به موقع به جایی می‌رسد که باید برود، بدون هیچ گونه خطر ریزش یا سایر مشکلاتی که می‌تواند ناشی از لیفتراک های سریع‌تر و کوچکتر باشد که کمتر برای مسافت‌های طولانی‌تر مناسب هستند. در مورد برخی از صنایع، مطمئنا آهسته و پیوسته برنده مسابقه است.

دوام بیشتر و طراحی قوی

با دیدن عکسی از لیفتراک های بزرگ به راحتی می توان متوجه شد که چقدر لیفتراک های بزرگ با مدل های دیگر تفاوت دارند. ناهموار، مستحکم و ساخته شده برای ماندگاری، این مدل‌ها بیشتر معادل خودروهای ساختمانی مقاوم هستند تا فناوری‌های انبار داخلی یا کارخانه. این لایه دوام اضافی برای نقش این نوع لیفتراک ضروری است، به علاوه لایه ایمنی اضافی آنها قابل مشاهده است و قادر به مقاومت در برابر محیط های بسیار گسترده تر در فضای باز است. با کابین محصور و موتور دیزلی، این لیفتراک ها می‌توانند به راحتی هم در خارج و هم در داخل کار کنند، مشروط بر اینکه فضایی برای مانور و جای دادن وجود داشته باشد.

لیفتراک تناژ سنگین چگونه توسط مشاغل مورد استفاده قرار می گیرند؟

چگونه کسب و کارها می توانند از لیفتراک های بزرگ استفاده کنند؟ راه های زیادی وجود دارد که می توان از این قطعات مولد فناوری استفاده کرد. برای برخی از شرکت‌هایی که انبارهای بزرگ یا ذخیره‌سازی در فضای باز دارند، استفاده از لیفتراک‌های بزرگ‌تر می‌تواند به طور کامل جایگزین مدل‌های کوچک‌تر و سبک‌تر شود. برای کار در فضای باز، لیفتراک های بزرگ انتخاب ایده آلی برای پیمایش در زمین های ناهموار و به دست آوردن حجم بالایی از منابع در جایی که باید باشند، هستند. در سایر صنایع، یک لیفتراک تناژ سنگین را می توان در کنار لیفتراک های داخلی کوچکتر برای ارائه یک راه حل ترکیبی موثر استفاده کرد. به عنوان مثال، لیفتراک‌های کوچک‌تر را می‌توان در یک انبار برای بسته‌بندی یک پالت با کالاهای 10 تنی استفاده کرد، که سپس می‌توان آن‌ها را با استفاده از لیفتراک بزرگ‌تر در یک دور به مکان دیگری در محل حمل کرد.

چه مشاغل و صنایعی از کامیون ها سود می برند؟

لیفتراک‌های بزرگ ممکن است راه‌حل تخصصی‌تری برای کسب‌وکارها نسبت به همنوع کوچک‌تر و سازگار با فضای داخلی آنها باشد. با این حال، آنها هنوز هم ابزاری ارزشمند برای انواع بی‌شماری از کسب‌وکارها در سراسر جهان، در بسیاری از صنایع و حوزه‌های مختلف کسب‌وکار هستند. فقط چند مورد از مناطقی که لیفتراک های بزرگ می توانند ابزاری فوق العاده مفید باشند عبارتند از:

ساخت و ساز

وقتی صحبت از تخلیه و حمل سیمان، آجر و سایر مواد سنگین می شود، یک لیفتراک بزرگ راه حل ایده آلی را ارائه می دهد. این لیفتراک‌ها هم در محل و هم در محوطه‌های سازنده می‌توانند زمان و نیروی انسانی مورد نیاز برای حمل و نقل و دریافت کالاهای گران‌قیمتی را که نیاز به جابجایی مناسب دارند، کاهش دهند. بلند کردن و حرکت کنترل شده تضمین می کند که منابع ارزشمندی مانند کاشی ها و در حین حرکت آسیب نمی بینند.

خرده فروشی

ما اغلب خرده فروشی را به عنوان اقلام و کالاهای کوچکتر در نظر می گیریم. اما وقتی صحبت از توزیع محصولات خرده فروشی بزرگتر مانند ماشین لباسشویی، کالاهای الکترونیکی و کالاهای مشابه می شود، استفاده از یک لیفتراک بزرگ می تواند بارگیری سریع و موثر را امکان پذیر کند. بدون استفاده از لیفتراک های کوچکتر، وسایل را تک به تک بلند کنید. برای انبارهای خرده‌فروشی که اغلب اقلام سنگین را با ظرفیت بالا ذخیره می‌کنند، یک لیفتراک بزرگ ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

تولید

تولید محصولات و مواد اغلب شامل استفاده و نیاز به حجم بالایی از مواد، از پلاستیک گرفته تا فلزات و محلول های شیمیایی است. لیفتراک های بزرگ راهی پایدار و ایمن برای جابجایی مقادیر زیاد مواد به مکان های اختصاصی و همچنین انتقال محصول نهایی از تولید به انبار در صورت لزوم فراهم می کنند. برای خط تولید داخلی در مقیاس بزرگ، استفاده از لیفتراک های بزرگ می تواند به طور قابل توجهی زمان صرف شده برای جابجایی محصولات را با متراکم کردن فرآیند به چند حرکت در روز، در مقابل صدها حرکت، کاهش دهد.

راه آهن

صنعت دیگری که ممکن است از لیفتراک سنگین استفاده کند، راه آهن است. راه آهن اغلب محموله های سنگین و همچنین کانتینرهای حمل و نقل را حمل می کند، بنابراین یک لیفتراک صنعتی برای جابجایی، بلند کردن، بارگیری و تخلیه این نوع محموله های سنگین مورد نیاز است.

بنادر

بنادر کشتیرانی و اسکله های خشک مانند راه آهن از لیفتراک های سنگین برای بارگیری و تخلیه بار و کانتینرهای حمل و نقل خود استفاده می کنند.

اگر صنعت شما به جابجایی سطح بالایی از مواد سنگین نیاز دارد، یک لیفتراک بزرگ راه ایده آلی برای افزایش بهره وری، کاهش منابع انسانی مورد نیاز و برآورده کردن هر وزنی است که نیاز است.