تجهیزات ایمنی لیفتراک

تجهیزات ایمنی لیفتراک

تجهیزات به مجموعه وسایل و امکاناتی که در یک فرآیند به کار می رود، گفته می شود. از این رو تجهیزات ایمنی، همان گونه که از نام آن مشخص است، شامل وسایل است که برای محافظت از زندگی و جلوگیری از جراحات و تلفات مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، تجهیزات ایمنی حفاظتی است که توسط افراد به منظور جلوگیری و به حداقل رساندن شرایط تهدید کننده در محیط، صدمات جدی و بیماری های محل کار و آسیب های ناشی از حوادث مختلف در زندگی روزمره استفاده می گردد.

همه ی ما جمله ی معروف پیشگیری بهتر از درمان است را بارها شنیده ایم. این جمله به طور هوشمندانه ای به این نکته که باید برای بدترین حالت آماده بود، اشاره می کند. عصر حاضر، عصر تکنولوژی و توسعه صنعت است که فعالیت های انسان را در تمامی ابعاد زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. هر یک از این فعالیت ها خطرات خاص خود را به دنبال دارند. لذا عقل آدمی حکم می کند که در برابر خطرات و آسیب های ناشی از حوادث مختلف از خود محافظت کند. از این رو وی با ایجاد و تولید تجهیزات ایمنی، تا حد زیادی توانسته است خود را از این آسیب ها مصون نگه دارد.

به عنوان مثال در حال حاضر مقیاس وسیعی از صنایعی که افراد در آن مشغول به کار هستند نظیر صنایع ساخت و ساز،  صنایع فولاد سازی و ریخته گری، صنایع خودروسازی،  صنایع چوب، صنایع مواد غذایی، کارخانجات ریسندگی و بافندگی و … با خطرات و ریسک بالا در وقوع حوادث احتمالی روبه رو هستند. لذا داشتن تجهیزات ایمنی مناسب در تضمین سلامت کلی کارگران در محل کار بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که این تجهیزات به منظور محافظت از کارگران در برابر خطرات بهداشتی یا ایمنی در محل کار طراحی شده اند. با استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب، کارگران می توانند حوادث قابل پیشگیری که سالانه در محل های کار اتفاق می افتد را تا حد الامکان کاهش دهند. در زیر به تعدادی از تجهیزات ایمنی لیفتراک اشاره شده است.

پروژکتور لیفتراک

استفاده از چراغ پروژکتور لیفتراک دامنه روشنایی لیفتراک را در شرایط مختلف رانندگی افزایش می دهد. چراغ های پروژکتور برای کمک به افزایش دید در شرایط مختلف، پرتوی نوری گسترده ای را منتشر می کنند تا راننده بتواند تا فاصله های بیشتری، در مسیر را ببیند.

نحوه کار سیستم چراغ پروژکتور لیفتراک

هنگامی که یک راننده تصمیم می گیرد از چراغ پروژکتور لیفتراک حین کار استفاده کند، تنها راه، استفاده از سوئیچ داخل کابین است. وقتی مدار متصل به سوئیچ چراغ های پروژکتور، اتصال برق را برقرار می کنند، برق به سمت سیستم روشنایی هدایت می شود و در نهایت، چراغ روشن می شود.

فیوزها، سیم پیچی، کلید و سوئیچ، مسیر برق و قطعات حساس الکترونیکی مثل خازن ها، در عملکرد سیستم های روشنایی نظیر پروژکتور دخالت دارند. هر گونه مشکل یا عیب در این اجزا باعث می شود که روشنایی پروژکتور لیفتراک خاموش شود و یا به درستی، نور مورد نظر را تولید نکند.

بازرسی و تعویض چراغ پروژکتور چقدر مهم است؟

چراغ های پروژکتور، دید بیشتری را در شرایط دید کم برای راننده فراهم می کند. رانندگانی که به این نور اضافی، بیشتر نیاز دارند، باید در مورد بازرسی، تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده، بسیار حساس باشند.

پس از استفاده منظم از چراغ های پروژکتور، تنظیم مسیر و شدت زیاد و کم پرتوهای نور برای بعضی از رانندگان ممکن است دشوار باشد. اهمیت این چراغ ها هم به اندازه سایر سیستم های لیفتراک است. اگر این روشنایی ها معیوب شده اند حتما در اولین فرصت آنها را تعویض کنید.

چراغ گردان عبارت است از چراغی با طراحی خاص که نور آن برای جلب توجه به حالت چرخشی یا چشمک‌ زن منعکس شده و به صورت تک یا چند فانوس ثابت یا سیار استفاده می ‌شود و چراغ گردان‌های با فناوری‌های نوین نیز مشمول تعریف فوق می باشد.

چراغ گردان لیفتراک

چراغ گردان ها از سیستم های امنیتی بسیار ویژه ایی هستند که امروزه در هر جا ممکن است آن را مشاهده کنید، به خصوص بر روی ماشین ها و کانکس ها یا مقر های پلیس آن ها را دیده اید. از چراغ گردان لیفتراک به عنوان چشمک یا فلاشر و نور افکن استفاده می شود.  از این چراغ ها برای احتیاط و هشدار روی لیفتراک استفاده می شود. تابش نور در این سیستم ها به میزان قابل توجه و مناسبی می باشد. در ساخت این فلاشرهای از طلق الکترولیت لنزدار استفاده می شود. این قطعه باعث افزایش نور در این سیستم می شود. این چراغ ها ضد آب می باشند و در برابر قطرات آب مقاوم هستند از دیگر ویژگی های این چراغ ها میتوان به مقاومتشان در برابر سرما و گرما شدید اشاره کرد.

بوق دنده عقب لیفتراک

پیشرفـت در صنعت لیفتراک سـازی باعث گـردیده کارخانه هـای سازنـده جهت توجه هـر چه بیشتر خریداران سیستم های مختلفی را در محصولی که تولید کرده اند معرفی نمایند .
در اغلب لیفتراک های مدرن و پیشرفته انواع سنسور درقسمـت های مختلف لیفتراک بکار گرفته شده که هر کدام از این سنسورها عمل یاکار خاصی را که سازنده برای این منظور طراحی کرده استفاده مـی گردد که از جمله این سنسور ها هشدار دهنده دنده عقب مـی باشد. از کاربردهای این تجهیز می توان  به اعـلام هشدار به شخص یا اشخاصـی که پشت لیفتراک ایستاده اند و باید به طریقی این اشخاص متوجه گردند می باشد، اپراتور به هنگام حرکت لیفتراک به سمت عقب ,با بوق زدن های مکرر نفرات پشت لیفتراک را متوجه می سازد.

کمربند ایمنی لیفتراک

در نگاه اول استفاده از برخی وسایل ایمنی دشوار و کسالت بار می باشد، اما باید بخاطر داشت که این وسایل برای ایمن نگاه داشتن طراحی و تولید شده‌اند. یکی از مهم‌ترین وسایل ایمنی اختراع شده، کمربند ایمنی لیفتراک است. امروزه به جز موتورسیکلت‌ها تقریباً هیچ وسیله نقلیه دیگری بدون کمربند ایمنی نیست. کمربند ایمنی و صندلی‌های لیفتراک درصورتی‌که به‌درستی از آن‌ها استفاده شود با درصد بالایی برای جلوگیری از مرگ و کاهش صدمات به هنگام حادثه مؤثر هستند.ید.

کمربند ایمنی لیفتراک با اعمال نیروی بازدارنده بر روی قسمت‌های کم‌خطر بدن، نیروی حاصل از برخورد را توزیع می‌کند و مدت زمانی که نیرو اعمال شده را کاهش می‌دهد و از آسیب به اعضای مهم بدن جلوگیری می‌کند.

هر چقدر درصد استفاده از کمربند ایمنی لیفتراک در بین راننده های لیفتراک بیشتر باشد، به همان اندازه تلفات ناشی از حوادث حین کار نیز کاهش می‌یابد. از دلایل اصلی استفاده کردن از کمربند ایمنی لیفتراک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پرتاب شدن و آسیب دیدگی شدید
  • برخورد با وسیله درون دستگاه و یا شیشه جلو کابین لیفتراک
  • جلوگیری از مرگ و میر
  • برخورد سر با ستون و شیشه‌های بغل
  • بالا بردن درصد زنده ماندن
  • بالا بردن اطمینان خاطر و فاصله گرفتن از استرس

بوق لیفتراک

بوق وسیله ای کوچک اما مهم در لیفتراک است، وسیله ای که کمتر کسی را میتوان یافت که با آن سر و کار نداشته باشد. مسلما بارها صدای بوق خودروهای مختلف را در ترافیک، سطح شهر و.. شنیده اید. بوق ها انواع متفاوتی دارند که ما در اینجا به بررسی بوق لیفتراک و مسائل مربوط استفاده و حل مشکلات خرابی و رفع آن میپردازیم.

بوق لیفتراک با تکیه بر تکنولوژی بنیادی عمل می کند چندین دهه است که بوق های لیفتراک تغییر آنچنان زیادی نداشته است. ایده اصلی آن است که سوییچ ها در مکانی نزدیک به فرمان قرار بگیرند و مدار بوق را فعال می کند. در مدار معمولی بوق لیفتراک، سوئیچ یا دکمه بوق زیر دست راننده به رله ای وصل می شود. بوق به سه بخش 1.کلید بوق 2.قطب مثبت باتری  3.قطعه اصلی بوق تقسیم میشود.

آینه لیفتراک

آینه‌ها اجزای کوچکی از لیفتراک هستند که نقش بزرگی دارند. رانندگی بدون توجه به محیط ممکن نیست و می‌تواند تصادف، واژگون شدن و پیامدهایی مشابه داشته باشد که بعضا غیرقابل جبران می باشند. آینه‌های لیفتراک کمک می‌کنند تا نسبت به محیط اطراف آگاهی پیدا کنید و بر اساس اتفاقی که در اطراف در حال رخ دادن است مسیر خود را تغییر دهید، ترمز کنید و … بنابراین سالم بودن و توجه به آینه‌ها برای رانندگی لیفتراک بسیار اهمیت دارد. در واقع رانندگی بدون توجه به آینه مانند حرکت با چشم‌های بسته است پس باید هنگام رانندگی بخش بزرگی از توجه و تمرکز روی آینه‌ها باشد.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.