دیفرانسیل لیفتراک

دیفرانسیل لیفتراک

یکی دیگر از اصلی‌ترین بخش های لیفتراک، دیفرانسیل آن‌ها است. اما این خصیصه که از مهمترین ویژگی‌های لیفتراک است مربوط به کدام بخش لیفتراک می‌شود. در کدام قابلیت‌های لیفتراک تاثیر مستقیم دارد و آیا نوع آن به نوع لیفتراک و برند آن و نیز مربوط است؟ می‌خواهیم با بررسی دقیق‌تر دیفرانسیل این سوالات را پاسخ داده ضمن اینکه درباره‌ی عملکرد، اهمیت و انواع دیفرانسیل نیز بیشتر بدانیم.

دیفرانسیل لیفتراک چیست و چه وظایفی دارد؟

دیفرانسیل یا محور متحرک لیفتراک وسیله‌ای در زیر لیفتراک است که نیروی گیربکس را به چرخ‌های محرک لیفتراک منتقل می‌کند. حرکت چرخ های لیفتراک وابسته به حرکت دیفرانسیل‌ها است. دیفرانسیل همچنین ضمن ارسال نیروی گشتاور موتور لیفتراک و قوای محرکه‌ی گیربکس به چرخ‌ها، این نیرو را به تناسب نیاز هر یک بین‌شان تقسیم می‌کند. بنابراین به کمک دیفرانسیل چرخ‌ها با سرعت متفاوت اما با نیروی برابر می‌چرخند. در واقع دیفرانسیل در لیفتراک مجموعه‌ای از چرخ دنده‌ها است که وظیفه تغییر ۹۰ درجه ای نیروی تولید شده توسط گیربکس لیفتراک و ایجاد اختلاف سرعت در چرخ های محرک را در شرایط متفاوت را برعهده دارد. یعنی ضمن انتقال و تقسیم متناسب نیرو، دور عمودی گشتاور را به افقی تبدیل می‌کند. نیاز به حضور دیفرانسیل و عملکرد خاص آن از زمانی احساس شد که گردش چرخ‌های عقب در پیچ‌ها برای رانندگان ایجاد دردسر می‌کرد. چرا که با یکی بودن سرعت چرخ‌ها در پیچ‌ها، لیفتراک معمولا واژگون می‌شد. به این ترتیب که در پیچ‌ها چرخی که سمت خارج پیچ بود نیاز به حرکت سریع‌تر داشت تا از این مشکل جلوگیری شود. برای حل این مشکل دیفرانسیل پا به عرصه‌ی ساز و کار خودروسازی و لیفتراک سازی گذاشت.

به بیان دقیق‌تر قطعات موجود در مسیر انتقال قدرت از موتور به چرخ‌ها به ترتیب شامل فلایویل ،کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل، پلوس و چرخ می‌شود. بنابراین حرکت چرخ‌ها روی محور میل پلوس منتقل شده و وظیفه‌ی اصلی دیفرانسیل تقسیم قدرت موتور متناسب با نیاز چرخ‌ها، بین آن‌ها است. به این ترتیب به کمک دیفرانسیل در پیچ‌ها چرخی که سمت بیرون است قدرت بیشتری دریافت کرده و در عوض نیروی کمتری نیز به چرخ داخلی ارسال می‌شود. در نهایت وظایف دیفرانسیل را می‌توان اینگونه لیست کرد:

  • تنظیم دور و گشتاور خروجی گیربکس با کاهش یا افزایش آن، به منظور رساندن لیفتراک به سرعت موردنیاز
  • تغییر ۹۰ درجه‌ای گشتاور
  • تنظیم گشتاور و نیرو بین چرخ‌ها به منظور دستیابی به پایداری مطلوب در حرکت

بنابراین به طور کلی می‌توان گفت هر جفت چرخ دارایی یک محور است. محور جفت چرخ های جلو را محور جلو و چرخ‌های عقب را محور عقب می‌گویند. دیفرانسیل، نیرو را از میل گاردان یا گیربکس گرفته و آن را  به محور متحرک منتقل می‌کند.

اجزای دیفرانسیل لیفتراک

معمولا هر بخش از سیستم‌های مختلف فنی لیفتراک خود دارای اجزای جداگانه است و به نوعی سیستمی مجزا محسوب می‌شود. برای مثال در سیستم انتقال قدرت، گیربکس خود یک سیستم پیچیده با قطعات متعدد است. دیفرانسیل نیز برای انجام وظایف خود اجزا و قطعاتی دارد که در قالب یک قطعه فعالیت می‌کنند. این اجزا شامل موارد زیر می‌شود:

۱. هوزینگ: به تنظیم دور چرخ ها هنگام حرکت و یا دور زدن می‌پردازد. شمال ۴ چرخ دنده است. دو چرخ دنده‌ آن هرزگردها هستند و دو چرخ دنده‌ی دیگر را چرخ دنده‌های سرپلوس می‌نامند. این چرخ دنده‌ها در پوسته‌ی هوزینگ قرار دارند.

۲. چرخ دنده پلوس: در عبور از ناهمواری‌ها و مسیرهای غیر مستقیم به هرزگرد کمک می‌کند تا گشتاور و سرعت را بین چرخ‌ها تقسیم کند.

۳. چرخ دنده کرانویل: با پینیون و هرزگرد در ارتباط است و چرخش پینیون را به هرزگرد منتقل می‌کند. این قطعه به هوزینگ پیچ شده و با چرخش آن می‌چرخد. به آن رینگر یا چرخ دنده حلقه‌ای نیز می‌گویند.

۴. چرخ دنده پینیون یا کله گاوی: وظیفه‌ انتقال گشتاور از گیربکس به دیفرانسیل را بر عهده دارد .

۵. چرخ دنده هرزگرد: وظیفه‌ی تنظیم حرکت چرخ ها و حفظ تعادل لیفتراک در پیچ‌ها را بر عهده دارد. این چرخ دنده‌های مخروطی با شفت به هوزینگ متصل می‌شوند.

۶. چرخ دنده‌های جانبی: این قطعات رینگر را با دوران می چرخانند. آن‌ها را چرخ دنده‌های سر پلوس نیز می‌نامند.

۷. چرخ دنده های اسپایدر: حرکت چرخ‌های چپ و راست توسط آن‌ها صورت می‌گیرد.

به طور کلی، دیفرانسیل مجوعه‌ای از چرخ‌ دنده‌ها است که در کنار هم ضمن انتقال نیرو، جهت گشتاور را نیز تغییر می‌دهند. در بین این قطعات دنده هرزگرد که از اجزای هوزینگ است به عنوان مهمترین جزء مجموعه‌ی دیفرانسیل شناخته می‌شود. هریک از اجزای دیفرانسیل ممکن است بنا به نیاز و نوع سیستم در تعداد متفاوت به کار روند. برای مثال گاهی ۴ دنده‌ی هرز‌گرد و ۶ بلبرینگ در دیفرانسیل‌ها وجود دارد. نکته‌ی آخر اینکه چرخ دنده پینیون کوچکتر از چرخ دنده رینگر است که در نوع انتقال قدرت تاثیر دارد.

نحوه‌ عملکرد دیفرانسیل لیفتراک

هنگامیکه گيربکس نيروي چرخشي توليدي موتور را به ديفرانسيل ليفتراک انتقال مي دهد، دنده پينيون ليفتراک شروع به چرخش مي نمايد و چون دنده کرانويل ليفتراک با دنده پينيون ليفتراک درگير است به دنبال آن دنده کرانويل نيز مي چرخد . دنده کرانويل به همراه خود هرزگردها دیفرانسیل را مي چرخاند .در صورتیکه ليفتراک در حال حرکت در مسيري صاف و مستقيم باشد دنده هرزگرد ها با پلوس ها هيچ درگيري و چرخشي نخواهند داشت. اما اگر شرايطي متفاوت با آن باشد لازم است تا يک چرخ گشتاور بيشتر و چرخ ديگر سرعت بيشتر داشته باشد . به اين منظور دنده هاي هرزگرد شروع به چرخش خلاف جهت چرخش دنده هاي پلوس مي نمايد و باعث مي شوند که يکي از دنده هاي پلوس سريعتر بچرخد که همه این فعالیت ها در درون دیفرانسیل لیفتراک اتفاق می افتد.

فروش دیفرانسیل لیفتراک و قطعات یدکی

امروزه يكي از مهمترين دغدغه هاي شرکتهاي عمراني ،معدني و صنعتي در انتخاب ماشين آلات، کيفيت مطلوب و طول عمر  مفيد بالاي آنها مي باشد كه اين مهم تنها با خدمات پس از فروش مناسب و استفاده از قطعات يدکي مطمئن محقق خواهد شد ؛  لذا در جهت نيل به این استراتژي شركت آذران پیشرو صنعت دارای خدمات رساني در بالاترين كيفيت به مشتريان مي باشد ، واحد قطعات آذران پیشرو صنعت مفتخر است تا با تامين مناسب قطعات يدکي لیفتراک در برندهای مختلف خدمتگزار مشتريان محترم باشد. در این راستا فروش انواع دیفرانسیل لیفتراک را در برنامه کاری خود قرار داده است که از آن جمله می توان به دیفرانسیل لیفتراک سهند ، دیفرانسیل لیفتراک تویوتا ، دیفرانسیل لیفتراک سپاهان ، دیفرانسیل لیفتراک دوو-دوسان، دیفرانسیل لیفتراک کوماتسو و… اشاره نمود.

این شرکت در زمینه تأمین قطعات انواع لیفتراک، ریچتراک، استاکر، ریچ استکر ، پالت تراک و انواع جک پالت دستی با اتکا به توانمندی پرسنل با تجربه خود، لوازم یدکی و قطعات اورجینال درخواستی مشتریان خود را که عمدتا کارخانجات و شرکت های تولیدی می باشند، سریع ،صحیح و بموقع تحویل آنها داده است و در این راستا توانسته است نظر مشتریان خود را تامین کند.

هم اکنون با توجه به تجربه یک دهه تامین قطعات یدکی ماشین آلات صنعتی و تجهیزات انبارداری، این مجموعه آماده ارائه خدمات به همکاران و مشتریان عزیز می‌باشد. توسعه روزافزون انواع ماشین‌آلات صنعتی نیازمند حضور مستمر در این حوزه می‌باشد. آذران پیشرو صنعت افتخار دارد به منظور کسب رضایت همکاران و مشتریان و ارتقاء کیفیت خدمات و همچنین با در نظر گرفتن نظرات سازنده آنها فعالیت خود را به خواست خداوند توسعه و بهبود بخشد و در این راستا آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی و تامین قطعات یدکی برای لیفتراک های زیر می باشد: