وظیفه فیوز در لیفتراک چیست؟

وظیفه فیوز در لیفتراک چیست؟

وظیفه فیوز در لیفتراک چیست؟

بدون شک انرژی الکتریکی نقشی بسیار مهمی در زندگی بشر ایفا می کند و قطعا دنیای بدون برق، غرق در تاریکی خواهد بود. در این میان استفاده از این نیرو نیازمند برخی تمهیدات برای پیشگری از وجود اتفاقات و حواد غیرمترقبه می باشد. یکی از تجهیزات ایمنی که در تمامی وسایلی که با نیروی الکتریکی کار می کنند استفاده می شود، فیوز می باشد.

فیوز لیفتراک (Fuse) یک قطعه و وسیله‌ای حفاظتی است که در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی این دستگاه، کاربرد دارد و این تجهیزات را در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی محافظت می‌کند. اگر جریانی بیش از جریان نامی از فیوز بگذرد واکنش فیوز قطع جریان الکتریکی خواهد بود و قطع جریان، دیگر قسمت‌ها آسیب نخواهند دید. فیوزها در عمل برای جلوگیری از فرآیند اتصال کوتاه و آسیب در اثر اضافه بار یا جریان زیاد استفاده می شوند. در صورت عدم استفاده از فیوز، خطای الکتریکی ممکن است در سیم کشی رخ دهد و سیم و وسایل متصل به آن را بسوزاند. در صورت نبود فیوز سلامتی تمامی تجهیزات مدار در معرض خطر می باشد.
یکی از مهم‌ترین سیستم‌های هر لیفتراک ، سیستم الکتریکی آن بوده که حفاظت از آن‌ها بر عهده تجهیزات حفاظتی بوده که در این مقاله سعی در بررسی این تجهیزات حفاظتی داریم.

فیوز چیست؟

در اولین بخش از مقاله ” وظیفه فیوز در لیفتراک چیست؟ ” به توضیح خود فیوز خواهیم پرداخت .فیوز وسیله‌ای حفاظتی است که جهت حفاظت تجهیزات در برابر اضافه جریان ناشی از اضافه بار و یا اتصال کوتاه به کار برده می‌شود. حتما تا به حال پیش برایتان پیش آمده است که فیوز خانه‌تان عمل کرده و یا در اصطلاح عام، پریده است؛ در واقع در این هنگام فیوز از وسایل خانه شما مراقبت نموده است.

لیفتراک نیز بسته به مدل و سازنده لیفتراک ، سیستم‌های الکتریکی متعددی وجود داشته و باید در مقابل‎‌ جریان‌های بیشتر از مقادیر نامی محافظت شوند که این حفاظت نیز بر عهده فیوز لیفتراک است.

حفاظت مدارات الکتریکی در لیفتراک ها بر عهده فیوزها بوده و این قطعات با فدای جان خود مانع از آسیب به تجهیزات الکتریکی می‌شوند.

تجهیزات الکتریکی در لیفتراک ها

با توجه به نوع لیفتراک، سازنده آن و … تجهیزات الکتریکی متنوعی در لیفتراک ها وجود داشته و روزبه‌روز نیز بر تعداد این تجهیزات و سیستم‌های الکتریکی افزوده می‌شود. کمپانی‌های سازنده به دنبال افزودن مزیت‌های رقابتی و آپشن‌های جدیدی به محصولات خود هستند که از قضا سیستم‌های الکتریکی، نقش بسیار اساسی در آن‌ها دارند. مهم‌ترین تجهیزات الکتریکی لیفتراک شامل موارد ذیل است:

چنانچه به هر دلیلی، خطایی در مدارات الکتریکی این قطعات رخ داده و باعث عبور جریان بیش از مقدار نامی شود؛ فیوزهای مربوطه عمل کرده و سلامت مدار تضمین می‌گردد.

نحوه عملکرد فیوز لیفتراک

فیوزهای لیفتراک انواع مختلفی داشته و به تبع آن نیز دارای مکانیزم عملکردی متفاوتی هستند. لازم‌ به‌ ذکر است فیوزهای مورد استفاده در لیفتراک دارای المان ذوب‌ شونده هستند.

این فیوزها دارای یک نوار فلزی هستند که در داخل یک محفظه نارسانا به همراه جرقه‌گیر قرار داده می‌شوند. زمانیکه جریان بیش از حد مجاز افزایش می‌یابد این نوار فلزی ذوب شده و در نتیجه مسیر جریان بسته خواهد شد.

انواع فیوزهای مورد استفاده در لیفتراک

فیوزها دارای تنوع بسیار بالایی هستند ولیکن تنها چند نوع محدود آن در لیفتراک ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارتند از:

فیوزهای مستطیلی و سرامیکی لیفتراک: فیوزهای سرامیکی، پرکاربردترین نوع فیوز در لیفتراک هستند. این فیوزها از دو پایه تشکیل شده‌اند که توسط یک سیم ضخیم‌تر هم به هم وصل شده‌اند. چنانچه جریان از مقدار نامی تجاوز نماید، سیم رابط ذوب شده؛ ارتباط بین دو پایه قطع شده و در نتجه مسیر جریان باز خواهد شد.

 • فیوزهای شیشه‌ای لیفتراک : فیوزهای شیشه‌ای از دیگر فیوزهایی هستند که در لیفتراک ها مورد استفاده قرار گرفته و اتصال دو سر فیوز با یک سیم نازک انجام می‌گیرد و در صورت عبور جریان بیش از مقدار معمول ذوب می‌گردد.
 • فیوز فلزی لیفتراک : در فیوز فلزی در صورت عبور جریان بیش از مقدار نامی، ارتباط بین دو سر آن قطع شده و مدار در مقابل اضافه جریان محافظت می‌گردد.
 • فیوز شیشه ای نیز نوع دیگری از فیوز لیفتراک می باشد که اتصال دو سر فیوز در آن با استفاده از سیمی نازک در میان محفظه شیشه ای برقرار شده است که در صورت عبور شدت جریان بالا، سیم مربوطه قطع می گردد.

جعبه فیوز لیفتراک

همانطور که از اسم آن نیز مشخص است جعبه فیوز لیفتراک در واقع جعبه‌ای است که تمامی فیوزها در آن نصب شده و سرخط تمامی تجهیزات الکتریکی لیفتراک از آن تغذیه می‎‌شوند. استفاده از جعبه‌ فیوز، نظم بیشتری به سیم‌کشی در لیفتراک داده و عیب‌یابی و رفع عیب‌های سیستم‌های الکتریکی لیفتراک را بسیار ساده می‌نماید. فیوزهای مورد استفاده در لیفتراک با رنگ‌ها و ظرفیت‌های مختلف ساخته و در داخل جعبه‌فیوز تعبیه می‌شوند. بر روی هر یک از این فیوزها عددی نوشته شده است که بیانگر ظرفیت فیوز است.

دلایل سوختن فیوز لیفتراک

همانطور که عنوان شد عامل سوختن فیوز، عبور جریان بیش از حد از مدار می‌باشد که این جریان در نتیجه دلایل زیر به وجود می‌آید:

 • وجود اتصالی در مدارات
 • افزدون تجهیزات غیراستاندارد به لیفتراک
 • خرابی دینام لیفتراک
 • اتصال تجهیزات خارجی غیراستاندارد به لیفتراک

نحوه تعویض فیوز لیفتراک

 • ابتدا مطمئن شوید که مشکل از فیوز لیفتراک است.
 • با مراجعه به دفترچه راهنمای لیفتراک، محل قرارگیری جعبه‌فیوز را شناسایی نمایید.
 • فیوزی را که احتمال می‌دهید سوخته است را چک نمایید. برای این کار می‌توانید از یک مالتی‌متر استفاده نموده و از تست بوق، اندازه‌گیری مقاومت یا اندازه‌گیری ولتاژ استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر فیوز نسوخته باشد مقاومت اندازه‌گیری‌شده بین دو سر تقریبا نزدیک صفر خواهد بود. لازم به ذکر است که جهت اندازه‌گیری ولتاژ، مالتی‌متر را در حالت DC قرار دهید.
 • با استفاده از چنگگ یا وسیله‌ای مناسب، فیوز لیفتراک معیوب را خارج نمایید.
 • فیوز سالم را جایگزین نمایید. باید بدین نکته بسیار مهم توجه داشت که فیوز لیفتراک جایگزین‌ شده باید از همان نوع فیوز سوخته و با همان جریان نامی باشد چرا که اگر جریان فیوز جدید کمتر باشد بسیار زودتر از آنچه تصور کنید خواهد سوخت و اگر جریان آن بیشتر باشد احتمال آسیب تجهیز و مدار محافظت‌ شده وجود دارد.
 • در نهایت، اتصالات را محکم نموده و با روشن نمودن کلید، سلامت مدارات را کنترل نمایید.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.

error: کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آذران پیشرو صنعت می باشد