وایر شمع چیست و چه کاربردی در لیفتراک دارد؟

وایر شمع چیست و چه کاربردی در لیفتراک دارد؟

وایر شمع چیست و چه کاربردی در لیفتراک دارد؟

وایر شمع چیست و چه کاربردی در لیفتراک دارد؟

پیچیدگی فنی لیفتراک و همکاری این سیستم ها برای به حرکت درآوردن چرخ‌ها و موتور پیچیده ، اما هیجان‌انگیز است. هرچه بیشتر از آن‌ها می‌دانیم شگفت‌زده‌تر و کنجکاوتر می‌شویم. به خصوص زمانی که نقش یک قطعه‌ کوچک اما بسیار کلیدی مانند شمع بررسی می شود. می‌دانیم که شمع لیفتراک نقش مهمی در سلامت سیستم فنی و عملکرد بی‌نقص موتور دارد. با بررسی جزئیات بیشتر درباره‌ این قطعه، چرایی اهمیتش را درمیابیم و این جذابیت بیشتری را برای ما ایجاد می‌کند تا درباره‌ قطعات و متعلقات شمع نیز بررسی‌هایی را انجام دهیم. به خصوص بخش‌هایی که تاثیر زیادی در کاربرد شمع دارند و در واقع شمع برای انجام وظیفه‌ خود به آن‌ها نیاز دارد.

وایر شمع چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

شمع لیفتراک قطعه‌ کوچکی از مجموعه‌ موتور است که روی سیلندر لیفتراک قرار می‌گیرد و عمل جرقه‌زنی را برای ایجاد احتراق در محفظه‌ بسته داخل سیلندر انجام دهد. در واقع شمع ولتاژ را از یک سر خود گرفته و آن را در سوی دیگر درون سیلندر به جرقه تبدیل می‌کند تا مخلوط هوا و بنزین درون سیلندر از طریق این جرقه منفجر شده و انرژی مورد نیاز موتور تأمین شود.

وایر شمع قطعه‌ای است که وظیفه‌ انتقال برق از کویل یا دلکو به شمع را بر عهده دارد. بنابراین شمع بدون سلامت وایر قادر به انجام وظیفه‌ خود نخواهد بود. لازم به ذکر است که وایر در بین قطعات لیفتراک تقریبا قدیمی‌تر قرار دارد و امروزه لیفتراک سازان با حذف کامل آن عمل انتقال برق را مستقیما از کوئل صورت می‌دهند. در این نوع طراحی کویل بدون واسطه روی شمع قرار می‌گیرد تا از افت ولتاژ و هدر رفت انرژی پیشگیری شود. همچنین کویل نیز از قطعاتی است که دربین لیفتراک جدید دیده می‌شود. در گذشته دلکو وظیفه‌ تامین برق لازم برای عمل جرقه‌زنی را برعهده داشت. در واقع تامین کننده‌ اصلی برق مورد نیاز شمع، باطری است اما دلکو و کویل ولتاژ این برق را افزایش داده و به میزان مورد نیاز شمع می‌رساند.

کویل هم قطعه‌ای شامل سیم‌ پیچ‌های القایی است که امروزه وایر را به طول کامل حذف کرده و مستقیما به شمع وصل شده است. وایر نوعی سیم یا کابل انتقال جریان برق است. برای هر شمع در موتور لیفتراک یک وایر شمع وجود دارد. برای کاهش هدررفت انرژی و کاهش کارایی موتور بهتر است وایرها در دوره‌های مشخص تعویض شود، چرا که ارتعاش‌ها و حرارت بالای موتور، کربن موجود در سیم وایر را از بین می‌برد که موجب افت ولتاژ برق جاری بین شمع و کویل می‌شود.

ساختار و جنس وایر شمع

وایر شمع یک سیم یا کابل است که در دو سمت خود ساختار مشخصی به منظور انجام وظیفه‌اش دارد. دو سر آن درپوش‌های پلاستیکی با توجه به فرم هر طرف تعبیه می‌شود که وظیفه‌ عایق برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به محل اتصال وایر به کویل یا شمع را برعهده دارد. چرا که هرگونه نفوذ آب به اتصالات وایر منجر به مختل شدن عملکرد وایر و حتی روشن نشدن موتور می‌شود. یک سر آن ساده و منتهی به فیشی فلزی برای اتصال به کویل یا دلکو است. درپوشی لاستیکی پس از اتصال روی این فیش کاملا ثابت می‌شود به نحوی که همه‌ منافذ را می‌پوشاند. جنس لاستیک درپوش در سری متصل به شمع کیفیت و قابلیت‌های عایق‌بندی بیشتری دارد چرا که این قسمت از اهمیت بیشتری برخوردار است. این درپوش که بزرگتر نیز طراحی می‌شود از پلاستیک‌های ارتجاعی ساخته شده است.

در داخل این درپوش، یک مفتول فلزی دیده می‌شود که به شمع متصل می‌گردد. بخش انتهایی این مفتول برای جلوگیری از استهلاک و کاهش تاثیر ارتعاشات و حرارت کمی‌ برجسته‌تر طراحی می‌شود. این مفتول به بخش رسانای کابل وایر متصل می‌شود. بنابراین وایر شمع در شکل ظاهری دارای بخش‌های زیر است:

  • کابل میانی (کابل انتقال)
  • درپوش‌های لاستیکی
  • مفتول اتصال به شمع
  • فیش اتصال به کوئل یا دلکو

اجزای تشکیل‌دهنده کابل میانی وایر شمع

بخش کابل میانی وایر برای انجام بهینه‌ وظیفه‌ خود، ساختار مشخصی دارد. این ساختار ممکن است براساس نوع وایر شمع تغییراتی در متریال داشته باشد اما در نهایت ترکیب و فرم مشخص واحدی در همه‌ آن‌ها دیده می‌شود. بخش‌های مختلف کابل وایر به این ترتیب هستند:

کاهنده‌ پارازیت

داخلی‌ترین بخش کابل است. این رشته از ایجاد جریان‌های مزاحم و نویز و پارازیت پیشگیری می‌کند و در کابل‌های قدیمی و سیمی وجود نداشت.

رسانا

دومین لایه‌ کابل است و کاهنده‌ پارازیت را در برمی‌گیرد. جریان برق توسط این لایه منتقل می‌شود. جنس آن در انواع وایر متفاوت است.

عایق

این لایه که لایه‌ رسانا را پوشش می‌دهد، ضمن کاهش پارازیت‌ها و جریان‌های مزاحم سیم رسانا را عایق‌بندی می‌کند. به این صورت از هدررفت انرژی برق درون سیم رسانا جلوگیری کرده همچنین از این سیم در برابر دمای بالای موتور محافظت می‌کند. جنس این لایه نیز در مدل‌های مختلف وایر شمع تغییر می‌کند.

بافت تقویت کننده

روی لایه‌ رسانا قرار می‌گیرد. استحکام و مقاومت کابل را افزایش می‌دهد ضمن حفظ قابلیت ارتجاعی آن. این لایه معمولا از جنس الیاف مقاوم به گرما است.

روکش سیلیکون

خارجی‌ترین لایه کابل است. لایه‌های داخلی را به صورت منسجم کنار هم حفظ می‌کند و در انواع وایر از سیلیکون تولید شده تنها کیفیت آن متفاوت است.

از آن‌جا که وایر شمع یک قطعه‌ متحرک و در تماس اصطکاک نیست، استهلاک چندانی ندارد و در صورت انتخاب نوع مناسب آن برای خودرو نیاز به تعویض در فاصله‌ زمانی کوتاه ندارد.

انواع وایر شمع

انواع وایر در ساختار کلی خود مشابه هستند و بخش متغیر آن‌ها جنس کابل آن و در واقع جنس بخش‌های درونی کابل است. به طور کلی ۳ نوع وایر داریم که به این ترتیب هستند:

  • وایر شمع‌های سیمی

رسانا در این وایرها از نوع مس یا فولاد است. در نتیجه در برابر خم‌شدگی مقاومت بیشتری دارند. اما به دلیل جنس رسانا، ایجاد نویز و پارازیت در انتقال برق بیشتر اتفاق می‌افتد. این پارازیت می‌تواند در عملکرد ECU ایجاد اختلال کند. ساختار آن‌ها تنها شامل یک لایه عایق روی رسانا، بافت تقویت‌کننده و لایه‌ سیلیکونی می‌شود. استفاده از این نوع وایر در خودروسازی منسوخ شده است.

  • وایر شمع‌های ابریشمی

رسانا در این نوع از جنس لاتکس و سیلیکون است که قابلیت انتقال انرژی برق را دارند. درون این دو لایه که روی هم قرار دارند لایه‌ کاهنده‌ پارازیت قرار دارد که از رشته‌های به هم‌تنیده‌ ابریشم است. این نوع وایر که در صنعت لیفتراک سازی بیشترین مصرف را تا امروز داشته به دلیل مقاومت بالا، برق کافی با ولتاژ مناسب به شمع نمی‌رسانند و باعث کاهش بازده موتور و به دنبال آن افزایش مصرف سوخت می‌شود. این معضل با کارکرد بیشتر و جذب رطوبت بیشتر تشدید می‌شود. مزیت این وایرها عدم ایجاد پارازیت و نویز های اضافه است.

  • وایر شمع‌های بوبین‌دار

این نوع که در حال حاضر پرمصرف‌ترین و بهترین نوع وایر است دارای رسانا از جنس نیکل یا کروم است. این رسانای سیمی بسیار نازک به صورت فنری به دور لایه‌ای از جنس بوبین یا فریت می‌پیچد با درصد ۵۰ دور در هر سانتیمتر. ترتیب لایه‌های کابل این نوع وایر به ترتیب، الیاف کاهنده‌ پارازیت، فریت یا بوبین نویز‌گیر، لایه‌ فنری نیکل یا کروم، لایه‌ عایق سیلیکونی، بافت تقویت کننده و لایه‌ سیلیکونی خارجی است. مقاومت پایین رسانای این کابل‌ها سرعت انتقال برق را به شمع افزایش داده و مشکل افت ولتاژ را ایجاد نمی‌کند. همینطور معضل جذب رطوبت را هم ندارد. علاوه‌بر اینکه نویزگیر های فعال آن اختلال در عملکرد ecu را کنترل می‌کنند.

طول عمر وایر شمع چقدر است؟

عمر مفید وایر شمع‌ها بسته به کارخانه تولیدی آن و نوع لیفتراک تعیین می‌شود. معیار تشخیص پایان عمر وایر کیلومتر کارکرد لیفتراک است که سازنده‌ وایر آن را هنگام فروش مشخص می‌کند. به این ترتیب که کیلومتر عمر مفید آن را روی بسته درج می‌کند. این طول عمر بر اساس جنس‌های مختلف وایر تغییر کرده و کمتر یا بیشتر می‌شود. به طور کلی دو عامل در طراحی و ساخت و طول عمر وایر شمع تأثیرگذار است:

۱. حرارتی که موتور به وایر منتقل می‌کند.

۲. میزان ولتاژ برقی که از وایر عبور می کند.

یکی از مشکلات شایع در اثر خرابی و سوختن وایرها از کار افتادن یک یا چند سیلندر موتور است. این مشکل ممکن است در موتورهایی با بیش از ۴ سیلندر چندان محسوس نباشد، اما در موتورهای چهار سیلندر و کمتر، قدرت موتور به شدت افت کرده و به اصطلاح ریپ خواهد زد. این معضل در نهایت افزایش و کاهش شتاب لیفتراک را به دنبال خواهد داشت. دیگر مشکلاتی که نقص داشتن یا بی‌کیفیت بودن وایر شمع ایجاد می‌کند عبارتند از:

– کاهش قدرت موتور.

– بالا رفتن دمای موتور به دلیل فشار بیشتر به آن.

– افزایش مصرف سوخت لیفتراک به دلیل سوختن ناقص آن یا به اصطلاح خام‌سوزی.

– لرزش موتور.

– بالا رفتن درصد تولید  آلاینده در لیفتراک.

– برق دزدی هنگام تزریق بنزین و جرقه‌زنی و احتراق که حتی منجر به انفجار لیفتراک می‌شود.

– ذوب شدگی سر شمع و پلاتین و الکترود میانی آن.

برای پیشگیری از این معضلات رعایت نکات ایمنی مانند سرویس و بازرسی دوره‌ای وایر شمع‌ها و توجه به طول عمر آن‌ها توصیه می‌شود.

نحوه نگهداری از وایرها چگونه است؟

شایع‌ترین نوع برق‌دزدی در لیفتراک ها تحت تاثیر نقص وایر‌ها است. پیشتر توضیح دادیم که این معضل چگونه می‌تواند کارکرد کل موتور را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین رعایت نکات ایمنی درباره‌ وایرها از اهمیت خاصی برخوردار است. نگهداری مناسب از آن‌ها باعث می‌شود که در طول زمان مشخص شده از سوی سازنده به عنوان عمر مفید آن‌ها، بدون نیاز به تعویض یا تعمیر، برای لیفتراک بخوبی انجام وظیفه کنند. برای نگهداری از وایر شمع‌ها بهتر است به موارد زیر دقت کنیم:

۱. از خم کردن و شکستن آن‌ها خودداری کنیم.

۲. از بریدن سر کابل وایر و سوار کردن دوباره‌ روکش روی آن اجتناب کنیم.

۳. مراقبت از ایجاد سوختگی در وایر، هرچند که دارای عایقی نسوز است. چرا که دمای موتور هنگام فعالیت بسیار بالا می‌رود و ممکن است در طولانی مدت منجر به سوختن این عایق شود، البته اگر عایق طولانی مدت در مجاورت قطعه‌ با حرارت بالا قرار گیرد. پس بهتر است مراقب باشیم این مجاورت و تماس اتفاق نیفتد.

۴. ممانعت از برخورد جسمی تیز با کابل وایر و آسیب دیدن آن که می‌تواند باعث برق‌دزدی شود.

در نهایت مجددا باید تاکید کرد که مقاومت وایرها در برابر هر یک از عوامل بالا بستگی به کیفیت ساخت‌شان نیز دارد. پس بهتر است هنگام انتخاب آن‌ها به اعتبار سازنده دقت کنیم.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *