• سیستم خنک‌کاری لیفتراک

علت و نحوه تعویض آب رادیاتور لیفتراک

علت و نحوه تعویض آب رادیاتور لیفتراک چیست و چرا باید آب رادیاتور را عوض نماییم ؟ گرما دشمن اول موتورهای احتراقی محسوب می‌شود، بنابراین مهندسان از همان اوایل تولید پیشرانه‌های درون‌سوز (لیفتراک های دیزل، لیفتراک های دوگانه سوز)، به فکر راهی برای دفع حرارت ناشی از انفجار درون سیلندرهای این گونه موتور لیفتراک افتادند. مثل روز روشن است که مهمترین راه‌های مبارزه با حرارت و دفع آن، وزش باد یا عبور آب از اطراف منبع حرارت است؛ متخصصان نیز همین اصل ساده فیزیکی را مبنا قرار دادند و وسیله‌ای به نام رادیاتور را اختراع کردند. رادیاتور لیفتراک مجموعه‌ای از کانال‌های باریک فلزی هستند که آب داغ درون آ‌ن‌ها جریان می‌یابد و هم‌زمان، باد عبوری از روی پره‌ها حرارت این آب را تا حد امکان دفع می‌کند. بدین ترتیب دمای آب کاهش پیدا می‌کند و مجددا در خنک‌سازی موتورهای احتراقی یا دیگر وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب، به بررسی نحوه تعویض آب رادیاتور لیفتراک می‌پردازیم و قبل از آن هم به‌صورت علمی، جویای علت تعویض آب رادیاتور لیفتراک می‌شویم.

علت تعویض آب رادیاتور لیفتراک

تعویض آب رادیاتور لیفتراک، یکی از اصول نگه‌داری از موتور لیفتراک به شمار می‌رود؛ چراکه با گذشت زمان، از کیفیت مایع سیستم خنک‌کننده لیفتراک کاسته می‌شود یا مقدار آن به‌تدریج کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین نیاز است که معمولا طی دوره‌های یک یا دو ساله نسبت به تعویض آن به طور کامل اقدام شود تا رسوبات درون مجاری مایع خنک‌کننده موتور نیز همراه با آن خارج شود و عملیات خنک‌سازی پیشرانه با کیفیتی بالاتر توسط مایع جدید صورت پذیرد؛ این مسئله جدی‌ترین علت تعویض آب رادیاتور لیفتراک است. در ادامه مطلب، نحوه تعویض آب رادیاتور لیفتراک خواهیم پرداخت.

تعویض آب رادیاتور گاهی اوقات نیاز به قلق‌های خاصی دارد که تنها افراد ماهر قادر به انجام آن هستند؛ بنابراین توصیه می شود حتی‌الامکان این کار را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

نحوه تعویض آب رادیاتور لیفتراک

در مرحله قبل شما را با علت تعویض آب رادیاتور لیفتراک آشنا کردیم. اگرچه امروزه انواع مختلف رادیاتور در لیفتراک های گوناگون وجود دارد، اما اساس کار آ‌ن‌ها اصولا تفاوتی با یکدیگر ندارد. از همین رو در ادامه، نحوه تعویض آب رادیاتور لیفتراک به صورت کلی و جامع شرح داده خواهد شد.

در مرحله اول، ابتدا لازم است شیلنگ خروجی آب رادیاتور را باز کنید؛ این شیلنگ معمولا در پایین رادیاتور قرار دارد. سپس درب رادیاتور (یا منبع انبساط) باز می‌شود و بدین ترتیب، آب کهنه تا حد زیادی از درون سیستم تخلیه خواهد شد. در صورتی که قصد شستشویی درون رادیاتور لیفتراک را نیز دارید، می‌تواند شیلنگ ورودی به رادیاتور (از سمت ترموستات لیفتراک) را باز کنید و با یک شلنگ متصل به شیر آب، درون رادیاتور را نیز تا حد امکان شستشو دهید. پس از تخلیه آب رادیاتور و شستشوی آن، مجددا تمامی اتصالات و شلنگ‌ها را به‌دقت ببندید.

برای تعویض آب رادیاتور لیفتراک، معمولا دو پیچ ‌هواگیری برای مسیر قبل و بعد از ترموستات تعبیه شده است که باید آ‌ن‌ها را نیز در این مرحله باز کرد. سپس آب تصفیه‌شده را از طریق درب رادیاتور وارد کنید و اضافه‌کردن مایع را تا جایی انجام دهید که ته‌مانده آب کهنه درون موتور به طور کامل از پیچ هواگیری خارج و مایع تمیز بدون هیچ‌گونه حباب از پیچ‌های هواگیری سرریز شود. در این هنگام، ابتدا یکی از پیچ‌ها را ببندید و سپس جهت اطمینان، اندکی آب اضافه کنید تا هرگونه هوای محبوس از طریق پیچ هواگیری خارج شود. بعد از این کار، پیچ دوم را نیز ببندید و درنهایت، درب منبع انبساط را سر جای خود محکم کنید.

در مرحله بعد، پشت فرمان لیفتراک بنشینید و استارت بزنید. اجازه دهید موتور لیفتراک تا زمانی به کار خود ادامه دهد که به دمای جوش برسد سپس موتور لیفتراک را خاموش کنید و اجازه دهید تا کاملا سرد شود. پس از آن که موتور لیفتراک کاملا سرد شد، پیچ‌های هواگیری را باز کنید و در این مرحله معادل ۲ تا ۴ لیتر ضدیخ (بسته به حجم موتور) روی آب رادیاتور اضافه کنید. پس از آن که ضدیخ‌ها تمام شد، پیچ‌های هواگیر را ببندید و آب درون منبع انبساط را تا نشانگر ماکزیمم برسانید.

اگر سطح مایع خنک‌کننده درون منبع رایاتور پایین رفته بود، آن را مجددا با اضافه‌کردن ضدیخ به مقدار مطلوب برسانید. حالا دیگر کار هواگیری رادیاتور لیفتراک به اتمام رسیده است.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.