کم شدن آب رادیاتور لیفتراک

کم شدن آب رادیاتور لیفتراک یکی از مشکلات شایع در بین لیفتراک ها محسوب می‌شود و یکی از آسیب‌هایی که در میان لیفتراک های مجهز به موتورهای درون‌سوز (لیفتراک دیزل، لیفتراک دوگانه سوز) متداول است، گرم شدن بیش از حد اجزای آن می باشد و همین امر نیز به دلیل انفجارهایی است که در داخل موتور لیفتراک صورت می‌گیرد، اتفاق می‌افتد. چنانچه گرما و دمای ایجاد شده از این سوخت‌وساز به‌خوبی کنترل نشود، می‌تواند آسیب های جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد؛ از همین‌رو سیستم خنک‌کاری لیفتراک یکی از حیاتی‌ترین سیستم‌های آن به‌شمار می‌رود.

سیستم خنک‌کاری لیفتراک اجزای متعددی دارد که یکی از آن‌ها رادیاتور است و شاید بتوان رادیاتور لیفتراک را قلب سیستم خنک‌کننده در نظر گرفت که در صورت معیوب بودن آن، عملکرد کل سیستم خنک‌کاری مختل می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا علت کم شدن آب رادیاتور لیفتراک را برای شما مخاطبین عزیز شرح دهیم.

اجزای سیستم خنک‌کاری

برای درک بهتر دلایل کم شدن آب رادیاتور بهتر است در ابتدا با اجزای تشکیل دهنده قلب سیستم خنک کننده لیفتراک یا همان رادیاتور آشنا شوید؛ مهم‌ترین اجزای سیستم خنک‌کاری در اغلب لیفتراک ها به شرح زیر است:

 • رادیاتور لیفتراک: رادیاتورها به دو دسته افقی و عمودی تقسیم‌بندی می‌شوند و مخزنی از جنس مس و یا آلومینیوم و به‌صورت مشبک بوده و با کمک گردش هوا از داخل این شبکه ها به خنک‌کاری آب کمک می‌کند. رادیاتورها با توجه به ماهیت مشبک بودن خود در معرض هوای زیادی قرار داشته و همین امر تبادل حرارتی را سرعت می‎‌بخشد.
 • پروانه موتور لیفتراک: پروانه موتور لیفتراک هوا را با فشار زیاد از روی رادیاتور عبور داده و به نحوی یک ابزار کمکی جهت خنک‌کاری آب رادیاتور به‌شمار می‌‌آید. شایان ذکر است که این فن‌ها انرژی موردنیاز خود را یا از موتور لیفتراک می‌گیرند.
 • مجاری آب: عمل احتراق در داخل سیلندرهای موتور لیفتراک رخ می‌دهد و بیشترین گرما نیز در همین سیلندرها تولید می‌شود. مجاری آب سیستم خنک‌کاری در اطراف سیلندرها جای گرفته‌اند و گرمای حاصل از احتراق را به خود می‌گیرند.
 • ترموستات: ترموستات لیفتراک در مسیر برگشت آب از موتور به رادیاتور قرار داشته و مهم‌ترین وظیفه آن نیز ثابت نگه‌داشتن دمای موتور است.
 • واتر پمپ: وظیفه واترپمپ لیفتراک پمپاژ آب به مجاری اطراف سیلندرها است. واترپمپ انرژی خود را از طریق تسمه و از موتور دریافت می‌کند.

علت کم شدن آب رادیاتور لیفتراک

هرگونه اختلالی در عملکرد سیستم خنک‌کاری لیفتراک می‌تواند عواقب بسیار وخیم و جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد که متاسفانه برخی از اپراتورهای لیفتراک نسبت به این مساله آگاهی کافی ندارند. یکی از مواردی که می‌تواند عملکرد صحیح سیستم را تحت‌الشعاع خود قرار دهد، کم شدن آب رادیاتور است.

چنانچه آب رادیاتور کم شود، موتور آنچنان که باید خنک نشده و می‌تواند حتی منجر به سوختن سرسیلندرها نیز شود که تعویض و تعمیرات آن، نیاز به صرف هزینه گزافی دارد.

مهم‌ترین دلایل کم شدن آب رادیاتور عبارتند از:

 • سوراخ شدن رادیاتور لیفتراک
 • وجود نشتی در اتصالات و لوله‌ها سیستم خنک کننده
 • خراب شدن واترپمپ لیفتراک
 • ورود آب به سیلندر لیفتراک
 • نداشتن ضدیخ و رسوب‌گیری موتور
 • نقص فنی ترموستات
 • نشتی از در رادیاتور
 • خرابی پروانه موتور

اضافه کردن آب به رادیاتور

به هر دلیلی که آب رادیاتور لیفتراک کم شده باشد نیاز به افزودن آب دارد، در غیر اینصورت موتور دچار آسب جدی خواهد شد. پس از آن‌که دلیل کاهش آب رادیاتور آشکار و اصلاح شد؛ می‌توانید به ترتیب زیر، آب به رادیاتور اضافه کنید.

 • لیفتراک را در جایی صاف و امن، پارک کنید.
 • لیفتراک را خاموش کرده و اجازه دهید موتور به اندازه کافی خنک شود. اگر برای مدت زمان طولانی رانندگی کرده‌اید حداقل 1 ساعت باید صبر کنید تا دمای موتور پایین آمده و پایدار شود.
 • ضدیخ و آب مقطر را به مقدار لازم با هم مخلوط کنید. میزان هر یک از این مواد را از دفترچه راهنما چک کرده و چنانچه به آن دسترسی ندارید یا چیزی در آن قید نشده است به میزان یکسان (50-50) از هر کدام را با هم مخلوط کنید.
 • درب منبع انبساط یا درب رادیاتور لیفتراک را باز کرده و مخلوط را اضافه کنید. هیچگاه پیش از خنک شدن کافی موتور، درب رادیاتور را باز نکنید؛ چراکه رادیاتور تحت فشار کار کرده و هر آن ممکن است آب با فشار زیاد به بیرون فوران کرده و منجر به سوختگی شود و از آنجایی که عمدتا سر افراد بالای رادیاتور قرار می‌گیرد، می‌تواند سوختگی چشم و صورت را در پی داشته باشد. لذا به شدت توصیه می‌شود اگر از پایین آمدن دمای موتور مطمئن نشده‌اید، اقدام به باز کردن درب رادیاتور نکنید.
 • موتور لیفتراک را روشن کرده و اجازه دهید مدتی روشن بماند.
 • لوله‌ها، اتصالات و… را چک کنید تا از وجود نشتی‌های احتمالی مجدد آگاه شوید.

در نهایت توصیه می‌شود به صورت مرتب سطح آب رادیاتور را چک کرده و در صورت کم شدن آب رادیاتور بیش از حد معمول، اجزای سیستم خنک‌کننده لیفتراک را بررسی و دلایل کاهش آب را برطرف کنید. در صورت عدم دانش فنی یا دست به آچار بودن حتما به یک کارشناس و مکانیک باتجربه مراجعه کنید.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.