علل روغن سوزی لیفتراک

علل روغن سوزی لیفتراک

روغن سوزی لیفتراک جزو معایبی محسوب می‌شود که اگر لیفتراک به آن دچار شد، نیاز دارد تا در سریع‌ترین زمان ممکن تعمیر شود؛ وگرنه احتمال خرابی کامل موتور و صرف هزینه‌های بیشتر جهت تعمیر لیفتراک اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. با توجه به اهمیت این موضوع سعی داریم تا در این مقاله ضمن معرفی عیب روغن سوزی لیفتراک و علائم آن، نحوه تعمیر روغن سوزی لیفتراک و فرآیند مربوطه را به طور خلاصه به اطلاع برسانیم.

روغن سوزی لیفتراک چیست؟

همان‌طور که اطلاع دارید لیفتراک های چهارزمانه به منظور تامین نیروی مورد نیاز خود لازم است سوخت‌های فسیلی نظیر بنزین و گازوئیل را بسوزانند و انرژی آن‌ها را بیرون بکشند. در این میان روغن موتور نیز وظیفه روانکاری قطعات متحرک و ثابت را بر عهده دارد تا پیشرانه با حداقل اصطکاک و حداکثر راندمان وظیفه خود را انجام دهد.

بنابراین هیچ نیازی نیست که روغن موتور وارد محفظه سیلندر شده و در فرآیند تامین انرژی به ایفای نقش بپردازد. هرگاه به هر دلیلی روغن موتور به محفظه سیلندر راه پیدا کند و همراه با مخلوط بنزین و هوا سوزانده شود، آنگاه در اصطلاح می‌گویند که موتور لیفتراک به روغن سوزی افتاده است.

دلایل روغن سوزی لیفتراک

از جمله دلایل روغن سوزی لیفتراک می‌توان به خرابی رینگ و پیستون اشاره کرد‌. اگر رینگ و پیستون لیفتراک از ابعاد استاندارد خود خارج شوند و یا به هر دلیلی نقصی در آنها ایجاد شود، ممکن است روغن وارد شده به محفظه سیلندر حین بالا رفتن پیستون، در برگشت توسط رینگ کمپرس به طور کامل پاک نشود و بدین ترتیب در مرحله انفجار همراه با بنزین بسوزد. وجود خراش روی دیواره سیلندر و یا ازدیاد قطر آن نیز می‌تواند نتیجه مشابهی را به دنبال داشته باشد.

وجود ایراد و لقی در گیت و سیت سوپاپ نیز ممکن است نفوذ روغن به درون محفظه سیلندر و بروز عیب روغن سوزی لیفتراک را نتیجه دهد. ضمنا خرابی لاستیک ساق سوپاپ نیز می‌تواند از دلایل روغن سوزی لیفتراک باشد. در این مواقع کاسه‌نمد ساق سوپاپ که وظیفه جلوگیری از نفوذ روغن از بالای سرسیلندر به داخل محفظه احتراق را بر عهده دارد، نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و درنتیجه روغن از بالا به درون محفظه احتراق راه پیدا می‌کند و همراه با بنزین سوزانده می‌شود‌.

علاوه بر موارد فوق، روغن سوزی موتور ممکن است به خرابی واشر سر سیلندر ارتباط داشته باشد؛ چراکه اگر واشر سرسیلندر نتواند فضای بین مجاری روغن و سیلندر را به طور کامل آب‌بندی کند، آنگاه ممکن است که روغن به داخل محفظه استوانه‌ای سیلندر نفوذ کرده و منجر به بروز این عیب شود.

علائم روغن سوزی لیفتراک

روغن سوزی لیفتراک معمولا یک نشانه اصلی دارد و آن خروج دود آبی‌رنگ از اگزوز لیفتراک است. گاهی موارد دیده شده که گرچه در حالت عادی هیچ دود آبی‌رنگ از اگزوز خارج نمی‌شود، اما باز هم موتور به روغن سوزی افتاده و میزان روغن آن در فواصل زمانی کوتاه به شدت کاهش پیدا می‌کند. ‌

به منظور تشخیص دقیق دود آبی‌رنگ اگزوز لازم است که بعد از گرم شدن موتور، یک نفر پشت فرمان نشسته و پدال گاز را به نحوی فشار دهد که دور موتور بالا رود. آن وقت اگر لیفتراک دچار روغن سوزی باشد حتما دود آبی‌رنگ از اگزوز خارج خواهد شد.  البته در مورد لیفتراک هایی که به صورت شدید از این عیب رنج می‌برند، در دور موتور عادی و یا در حالت درجا نیز به‌راحتی می‌توان خروج دود آبی‌رنگ از اگزوز آنها را مشاهده کرد.

استشمام بوی روغن سوخته از محفظه موتور و همچنین چرب شدن دیواره داخلی لوله خروجی اگزوز می‌تواند از دیگر نشانه‌ها و علائم روغن سوزی لیفتراک محسوب شوند. ضمن آنکه کاهش سطح روغن موتور در فواصل زمانی نسبتا کوتاه بدون هرگونه نشتی روغن از موتور را نیز می‌توان نشانه وجود روغن سوزی در لیفتراک دانست.

تعمیر روغن سوزی لیفتراک چگونه انجام می‌شود؟

معمولا برای تعمیر روغن سوزی لیفتراک لازم است که رینگ و پیستون تعویض شود. ضمن آنکه سرسیلندر لیفتراک نیز توسط تراشکار مجددا آب‌بندی شده و قسمت‌هایی همچون سیت و گیت سوپاپ، لاستیک ساق سوپاپ و دیگر موارد مورد نیاز روی سر سیلندر مورد سرویس قرار می‌گیرد.

همچنین اگر روغن سوزی مربوط به وجود ایراد روی دیواره داخلی استوانه سیلندر باشد، لازم است موتور به طور کامل پیاده شده و به تراشکاری ارجاع شود تا در آنجا محفظه داخلی سیلندر مورد پولیش یا لایه‌برداری قرار گیرد که در این صورت، فرایند تعمیر روغن سوزی هزینه بسیار بیشتری نسبت به تعویض رینگ و پیستون به دنبال خواهد داشت.

‌ چه کار کنیم که لیفتراک به روغن سوزی نیفتد؟

بهترین کار برای پیشگیری از روغن سوزی لیفتراک تعویض به‌موقع روغن موتور و فشار نیاوردن به پیشرانه است که باعث می‌شود رینگ پیستون و دیواره داخلی سیلندر زودتر از موعد دچار خرابی نشوند و برای سال‌های سال موتور لیفتراک بدون ایراد به کار خود ادامه دهد.

همچنین سالم بودن سیستم خنک‌کننده موتور شامل رادیاتور لیفتراک، فن خنک‌کننده، ترموستات و غیره نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در عدم روغن سوزی لیفتراک داشته باشد. چراکه اگر سیستم خنک‌کننده لیفتراک وظیفه خود را به درستی انجام ندهد یا به طور کامل خراب شود، ممکن است که حرارت موتور حتی برای مدت کوتاه به دمای غیرمجاز برسد و قطعات حساسی همچون رینگ و پیستون را دچار دفرمگی کند‌. خراب شدن رینگ و پیستون نیز نتیجه‌ای جز روغن سوزی و خرابی موتور نخواهد داشت.

کلام پایانی

به عنوان جمع بندی مقاله توصیه اکید می‌کنیم که سرویس و نگهداری موتور لیفتراک را کاملا جدی بگیرید و در فواصل زمانی مشخص نسبت به تعویض روغن موتور، فیلترهای لیفتراک اقدام کنید تا موتور لیفتراک از ایراداتی همچون روغن سوزی تاحدودی مصون بماند. ضمن آنکه بهتر است گاهی به تعمیرکار مراجعه کرده و از عملکرد صحیح سیستم خنک‌کننده موتور مطمئن شوید. در زمان تعویض روغن موتور هم حتما از روغن استاندارد و اصل استفاده کنید تا عمر قطعات حساس نظیر رینگ پیستون، یاتاقان‌ها و..‌. زود به پایان نرسد و موتور لیفتراک درگیر روغن سوزی نشود.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.