علل روغن کم کردن موتور لیفتراک

علل روغن کم کردن موتور لیفتراک چیست؟ راهکارهای پیگیری و رفع روغن کردن لیفتراک کدام ها هستند ؟ لیفتراک ها از قطعات مکانیکی فراوانی تشکیل شده‌اند و مطعنا هرجا که صحبت از قطعات مکانیکی و متحرک باشد نمی‌توان پدیده اصطکاک را نادیده گرفت. اصطکاک بوجود آمده بین قطعات باعث گرم شدن آن‌ها و در طولانی‌مدت باعث فرسودگی و از بین رفتن قطعات خواهد شد. از همین‌رو بایستی دنبال راههایی بود که به نحوی این اصطکاک را تا حد ممکن کاهش دهند و بهترین راه حل استفاده از روانکارها و پس از آن روغن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین روانکارهای موجود، در موتور لیفتراک ها به‌کار گرفته شد.

یکی از مواردی که برای لیفتراک ها تا حدود زیادی نگران‌کننده است، کاهش روغن موتور است؛ چراکه از یک سو می‌تواند خرابی‌های بعدی را در پی داشته باشد و از سویی دیگر افزودن روغن جدید،مخصوصا در وضعیت کنونی اقتصادی، هزینه بالایی را می‌طلبد. در ادامه به دلایل اصلی کاهش روغن موتور می‌پردازیم

روغن موتور چیست؟

روغن موتور در واقع نوعی روانکار صنعتی است که به منظور بهینه‌سازی عملکرد و افزایش بازده موتور لیفتراک ها و تمامی ماشین آلاتی که در داخل خود از موتور دیزل یا بنزینی استفاده می کنند بکار میرود. همان طور که می‌دانید، روغن مایعی لیز و لغزنده است که اصطکاک و سایش را کاملا از بین می‌برد. روغن موتور نیز دقیقا همین وظیفه را برعهده دارد و اصطکاک و سایش بین قطعات موتور لیفتراک شما را از بین می‌برد

به لحاظ علمی، روغن موتور ترکیبی از روغن‌های پایه و افزودنی‌هایی نظیر مواد ضد جوش، ضد زنگ، مواد ضد اکسید، مواد ضد کف، پایین‌آورنده نقطه ریزش و… است.

وظایف روغن موتور

همان‌طور که عنوان شد مهم‌ترین وظیفه روغن موتور لیفتراک ، روانکاری و کاهش اصطکاک بین قطعات موتور است، اما روغن موتور وظایف دیگری نیز برعهده دارند که اکثر افراد با آن‌ها آشنا نیستند. این وظایف عبارتند از:

  • آب‌بندی: روغن موتور لیفتراک با ایجاد یک لایه نازک بین سیلندر و پیستون لیفتراک، مانع از نفوذ آب شده و درواقع به‌عنوان یک سیستم آب‌بندی عمل می‌کند.
  • خنک‌کاری: دمای موتور ‌هنگام کار به‌شدت افزایش می‌یابد که این گرما باعث بالا رفتن دمای قطعات مختلف می‌شود. روغن موتور تا حدودی به خنک‌کنندگی موتور نیز کمک می‌کند، به‌ این صورت که گرمای بدنه موتور را جذب کرده و به دیواره خارجی موتور انتقال می‌دهد.
  • تمیزکاری: در اثر تماس قطعات لیفتراک با یکدیگر و احتراق، ذرات معلقی به‌وجود می‌آید که رسوب می‌شود و  می‌تواند کثیفی موتور و قطعات آن را به‌وجود آورد. روغن این ذرات را جذب خود کرده و تحویل فیلتر روغن می‌دهد.
  • جلوگیری از زنگ‌زدگی: یکی از افزودنی‌های روغن، مواد ضداکسید است که تا حدود زیادی مانع از زنگ‌زدگی قطعات فلزی می‌شود.
  • ضربه‌گیری: قطعات متحرک موتور لیفتراک در حین کار، ضرباتی را به یکدیگر وارد می‌کنند که روغن می‌تواند تا حدودی این ضربات را دفع کند.

دلایل کاهش روغن موتور لیفتراک

کاهش روغن موتور لیفتراک ، برای بسیاری از رانندگان و مالکین لیفتراک امری نگران‌کننده است؛ در حالی‌که این قسمت از کاهش روغن لیفتراک ، امری کاملا طبیعی بوده و اتفاقا حاکی از عملکرد موثر و مناسب روغن است. میزان کاهش مجاز روغن موتور به نوع لیفتراک شما بستگی دارد،  البته باید بدانید که کاهش بیش از حد روغن می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد و باید به این موضوع بسیار دقت کنید و وسواس کافی در این زمینه به خرج دهید. عمده دلایل کاهش روغن موتور به شرح زیر است:

انتخاب روغن نامناسب: انتخاب روغن موتوری که مناسب لیفتراک باشد امری بسیار حیاتی بوده و بر عملکرد موتور بسیار تاثیرگذار است. چنانچه روغنی انتخاب کنید که ویژگی‌های فیزیکی آن متناسب با لیفتراک شما نباشد، علاوه‌بر کاهش راندمان موتور، شاهد کاهش روغن موتور نیز خواهید بود. یکی از مهم‌ترین خواص روغن، ویکسوزیته یا گرانروی است و زمانی‌که شما روغنی با ویسکوزیته پایین‌تر از توصیه سازنده استفاده می‌کنید عملا خود مسبب بسیاری از مشکلات در موتور خواهید بود.

سوختن روغن: معمولا مقداری از روغن از طریق جداره سیلندر وارد محفظه احتراق شده و در فرایند احتراق سوخته و از بین می‌رود. لازم به ذکر است که برای این موضوع عملا نمی‌توان کاری انجام داد و باید مقدار کاهش را جبران کرد. چنانچه میزان نفوذ روغن بیش از حد مجاز باشد یا به عبارتی موتور دچار روغن سوزی شود؛ دودی غلیظ از اگزوز لیفتراک خارج می‌شود.

شرایط رانندگی: رانندگی غیراستاندارد مشکلات فراوانی را با خود به‌همراه دارد و یکی از این مشکلات نیز کاهش بیش از حد روغن موتور است. به‌عنوان مثال چنانچه شما در اکثر مواقع با دور موتور بالا رانندگی می‌کنید، به آب‌بندها و واشرها فشار بسیار بالایی وارد شده و مصرف روغن نیز افزایش می‌یابد.

تبخیر روغن: تبخیر در مایعات امری گریزناپذیر بوده و روغن نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما اگر دمای روغن بیش از حد مجاز باشد؛ میزان تبخیر نیز افزایش خواهد یافت.

نشتی روغن: نشتی روغن می‌تواند از کاسه نمد عقب میل‌لنگ، واشر فیلتر روغن، کاسه نمد گلویی دلکو و… رخ دهد که باید به دقت و توسط مکانیک باتجربه بررسی شود.

مشکلات آب‌بندی و سوپاپ‌ها: یکی دیگری از مواردی که ممکن است باعث کاهش روغن شود؛ مشکلات موجود در سیستم آب‌بندی و سوپاپ‌های لیفتراک که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

چسبندگی سوپاپ‌ها و گاید:  چسبندگی سوپاپ‌ها نیز باعث کاهش بیش از حد روغن می‌شود که متاسفانه این مشکل به راحتی‌ قابل تشخیص نیست.

فرسودگی رینگ پیستون: فرسودگی رینگ پیستون لیفتراک باعث نفوذ بیش از حد روغن به داخل سیلندر شده و در نتیجه احتراق، روغن نیز می‌سوزد و از بین می‌رود.

کیفیت پایین روغن: روغن با کیفیت پایین، علاوه‌بر عملکرد نامطلوب، می‌تواند موجب افزایش بیش از حد  معمول مصرف روغن لیفتراک نیز شود.

جمع بندی

روغن موتور لیفتراک یکی از سیال‌های حیاتی در لیفتراک بوده و در مقام مقایسه شاید بتوان آن‌را همانند خون در بدن انسان دانست؛ لذا به هنگام خرید روغن موتور لیفتراک، بسیار دقت نموده و سعی کنید خریدتان در درجه اول بر اساس توصیه‌های کارخانه سازنده باشد و چنانچه به هر دلیلی این امر برایتان میسر نیست؛ قبل از خرید روغن از یک کارشناس با تجربه راهنمایی بخواهید تا از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری به عمل آید.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.