داشبورد لیفتراک

علائم روی داشبورد لیفتراک

داشبورد لیفتراک

داشبورد لیفتراک (Dashboard)، بخشی از لیفتراک است که مرکز کنترل عملکرد آن محسوب می‌شود که در داخل و قسمت جلویی لیفتراک قرار دارد. نشانگرها، تجهیزات کنترلی و فرمان در این بخش از لیفتراک قرار دارد. شكل ظاهری داشبورد در لیفتراک ها، متناسب با طراحی انجام شده، متفاوت است. در طراحی داشبورد لیفتراک، مواردی نظیر صفحه آمپر، غربیلك فرمان، صفحه كلید چراغ‌ها و در لیفتراک های مدرن‌تر سیستم‌های كنترل هوشمند نیز مدنظر قرار می‌گیرد. كلمه Dash در داشبورد مخفف “dial and switch housing” به معنی محفظه كلیدها و صفحه مدرج است.

علائم و چراغ های روی داشبورد لیفتراک یکی از مواردی است که اپراتور لیفتراک باید آن ها بداند. چراکه چراغ های هشدار مختلف با علائم خاص خود به راننده نشان می دهد که چه مشکلات احتمالی وجود دارد که که اگر به آن ها توجه نشود شاید با خطراتی همراه باشد.

داشبورد لیفتراک دارای علائم و چراغ های مختلفی است که روی آن به چشم می خورد و معمولا جلوی راننده لیفتراک قرار دارد.  این ابزار دقیق، چراغ های هشدار و ابزارهای کنترلی برای عملکرد وسیله نقلیه را نمایش می دهد که در حال حاظر در چه وضعیتی قرار دارد.

لیفتراک ها دارای ابزارهای مختلفی بر روی داشبورد هستند. در این بخش به چراغ ها و علائم جنرال که معمولا رو هر لیفتراکی به چشم میخورد خواهیم پرداخت در صورتیکه علائمی بر روی لیفتراک شما وجود دارد که در این بخش به پردخته نشده است می توانید به دفترچه راهنمای لیفتراک مراجعه نمایید و با هر یک از چراغ‌ها و گیج‌های هشدار روی داشبورد آشنا شوید. اگر چراغ یا گیج هشدار دهنده وضعیت ناایمن را نشان می دهد هرگز نبایستی از لیفتراک استفاده شود. در حالت کلی داشبورد لیفتراک را به توان به قسمت های زیر تقسیم نمود :

 • تابلوی ابزار
 • سنسور فشار روغن Oil pressure gauge
 • امپر دمای لیفتراک
 • آمپر سوخت لیفتراک
 • ساعت کارکرد لیفتراک
 • نشانگر تخلیه باطری لیفتراک

پنل لیفتراک

دفترچه راهنمای اپراتور خود را بخوانید و با هر یک از چراغ‌ها و گیج‌های هشدار روی داشبورد آشنا شوید. بدانید که هر کدام چه چیزی را نشان می دهد. با آشنایی کامل از پنل لیفتراک خود قادر خواهید بود در اسرع وقت مشکلات مربوط به لیفتراک را مرتفع نمایید. که در ادامه به برخی از این علائم خواهیم پرداخت.

سنسور فشار روغن لیفتراک

اگر هنگام رانندگی با لیفتراک، چراغ روغن شما روشن شود، به این معنی است که فشار روغن در موتور لیفتراک، افت کرده است. میزان روغنی که موتور می­رسد باید ثابت باشد تا همه قطعات متحرک آن روغن کاری شوند، بنابراین نباید لیفتراک به مدت طولانی با فشار روغن پایین کار کند. اگر هنگام رانندگی، میزان روغن لازم تحت فشار مناسب نباشد، می­تواند به موتور شما آسیب زیادی وارد کند. وقتی چراغ روغن شما روشن شد، اقدام سریع می­تواند باعث صرفه جویی زیادی در میزان پول تعمیرات در آینده شود.

یکی از مهمترین تجهیزات حفاظتی لیفتراک یا موتور دیزل ژنراتور، سنسور روغن بوده که جهت خواندن میزان فشار روغن و حفاظت از خرابی موتور طراحی شده است. سنسور فشار روغن در مسیر شریان عبور روغن موتور قرار دارد و روغن از سوراخ کوچکی که سر سنسور وجود دارد، وارد شده و فشار آن اندازه‌گیری می‌شود. سنسور روغن با توجه به نوع و مدل موتور در محل مناسب تعبیه شده است که معمولا در یکی از بلوک‌های سیلندر موتور یا کنار فیلتر روغن قرار دارد. به‌طور کلی سنسور، مقدار فشار روغن را با فشنگ‌های دیزلی مخصوص می‌خواند. لازم به ذکر است که برخی از سنسورها به اعمال ولتاژ تغذیه نیاز دارند و برخی فقط یک مقدار مقاومتی مشخص به خروجی می‌دهند.

موارد مختلفی در کاهش فشار روغن تاثیرگذار هستند که عبارتند از:

الزامات و اقدامات توصیه شده

 • اگر چراغ روغن لیفتراک روشن شد یا نشانگر مشکلات فشار روغن را نشان داد، کار با لیفتراک را متوقف نمایید.
 • نشتی های ممکنه را بررسی کنید.
 • به سرپرست یا پرسنل تعمیر و نگهداری خود اطلاع دهید.
 • فقط پرسنل آموزش دیده و مجاز می توانند لیفتراک را سرویس کنند.

سنسور دمای آب لیفتراک

سنسور دمای آب لیفتراک (Water temperature sensor) که با نام فشنگی آب لیفتراک نیز شناخته می‌شود قطعه‌ی کوچکی است که در مسیر مایع‌ خنک‌کننده آب رادیاتور لیفتراک قرار گرفته و وظیفه کنترل دمای آب در هر لحظه را برعهده دارد.

به عبارتی دیگر، این قطعه مانند حس‌گری است که دمای آب لیفتراک را می‌سنجد و اطلاعات دمای مایع خنک‌کننده موتور را به ECU می‌فرستد. محل دقیق قرارگیری سنسور آب خودرو معمولاً روی محفظه ترموستات لیفتراک است.

به زبان ساده‌تر باید گفت، زمانی که دمای موتور خودرو بالا می‌رود و لیفتراک بیش از حد داغ می‌کند، سنسور دمای آب وارد عمل شده و دور موتور را تا زمانی که به حد نرمال برسد پایین می‌آورد. البته در برخی از مدل‌های لیفتراک ، سنسور این قابلیت را دارد که فن‌های سیستم خنک‌کننده را نیز روشن کند.

اما وظیفه سنسور دمای آب لیفتراک، فقط محدود به مورد بالا نیست و از دیگر وظایف این قطعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نشانگر آمپر آب در پشت آمپر
 • اطلاع ECU از دمای آب برای اعلام حالت ساسات
 • کنترل میزان حرارت موتور برای غلظت سوخت ترکیبی با هوا

دمای موتور ممکن است با “C” برای سرد یا سبز نشان داده شود که دمای کارکرد ایمن را نشان می دهد، در حالی که یک موتور داغ و بیش از حد گرم ممکن است با “H” برای گرم یا قرمز نشان داده شود. برای اطلاع از ظاهر و اهمیت سنج دمای موتور خود به دفترچه راهنمای سازنده لیفتراک خود مراجعه کنید.

الزامات و اقدامات توصیه شده

 • اگر چراغ دمای آب لیفتراک روشن شد یا گیج نشانگر گرم شدن بیش از حد موتور است، از لیفتراک استفاده نکنید.
 • نشتی های احتمالی  را بررسی کنید. هرگونه ریزش را تمیز کنید یا محل خطر را علامت بزنید تا تمیز شود.
 • به سرپرست یا پرسنل تعمیر و نگهداری خود اطلاع دهید.

قبل از برداشتن درپوش رادیاتور اجازه دهید یک لیفتراک بیش از حد گرم شده، خنک شود. هنگام برداشتن درپوش رادیاتور، دستکش چرمی و محافظ چشم بپوشید و قبل از برداشتن کامل درپوش رادیاتور ، درپوش را کمی باز کنید تا فشار ذخیره شده را بررسی کنید. فقط پرسنل آموزش دیده و مجاز می توانند لیفتراک را سرویس کنند.

سنسور دمای روغن گیربکس لیفتراک

سطح دمای سیال انتقال تأثیر قابل توجهی در عملکرد کلاچ های اصطکاک دارد. بنابراین ، برای محافظت در برابر گرمای بیش از حد ، سنسور دمای انتقال اتوماتیک در سیستم ارائه می شود. این یک ترمیستور (ترمیستور) است و از یک محفظه و یک عنصر حسگر تشکیل شده است. دومی از نیمه هادی ساخته شده است که مقاومت خود را در دماهای مختلف تغییر می دهد. سیگنال از سنسور به واحد کنترل گیربکس اتوماتیک منتقل می شود. به عنوان یک قاعده ، این یک وابستگی خطی ولتاژ به دما است. قرائت سنسور را فقط می توان با استفاده از یک اسکنر تشخیصی خاص یافت.

سنسور فشار روغن گیربکس، در لیفتراک های گیربکس اتوماتیک وجود دارد و وظیفه اعلام فشار روغن گیربکس را به ECU برعهده دارد. چراغ یا گیج هشدار دمای گیربکس زمانی را نشان می دهد که دمای گیربکس خیلی بالا است.

الزامات و اقدامات توصیه شده

اگر چراغ سنسور فشار روغن گیربکس روشن شد یا گیج نشان دهنده گرم شدن بیش از حد گیربکس است، از لیفتراک استفاده نکنید.

 • نشتی را بررسی کنید.
 • به سرپرست یا پرسنل تعمیر و نگهداری خود اطلاع دهید.
 • ممکن است نیاز به افزودن مایع گیربکس باشد. فقط پرسنل آموزش دیده و مجاز می توانند لیفتراک را سرویس کنند.

نشانگر سوخت لیفتراک

یکی از بیشترین علائم هشداری که در هنگام رانندگی با لیفتراک دیده می‌شود، شاید بتوان گفت که نشانگر میزان سوخت یا گیج بنزین یکی از پرکاربردترین اجزای لیفتراک محسوب می‌شود ولی از دقت بالایی برخوردار نیست. نشانگر میزان سوخت به عنوان یکی از مهمترین اجزای لیفتراک برای رانندگان به شمار می‌آید و از دو بخش فرستنده و نشانگر تشکیل شده است که هر یک نقش اساسی در عملکرد نشانگر ایفا می‌کنند.

فرستنده نشانگر سوخت در داخل باک لیفتراک قرار گرفته است و یک شناور به عنوان اصلی‌ترین بخش این سیستم از جنس فوم ساخته شده است. در حقیقت شناور فرستنده به یک میله نازک فلزی وصل شده و در انتهای آن یک مقاومت متغیر الکتریکی آویزان است که با ایجاد مقاومت لازم در مسیر جریان، سبب تنظیم میزان آن خواهد شد.

به طور کلی هر چقدر میزان مقاومت ایجاد شده بیشتر شود، جریان الکتریکی کمتری از آن عبور می‌کند. این مقاومت متغیر از یک سر به میله شناور و از سر دیگر به نشانگر میزان سوخت وصل شده است. وقتی سطح سوخت باک لیفتراک بالا و پایین می‌شود، میله شناور روی مقاومت متغیر جا‌‌به‌‌جا شده و میزان مقاومت تغییر می‌کند که در نتیجه میزان جریان الکتریکی به نشانگر تغییر کرده و نشانگر سوخت روی صفحه داشبورد لیفتراک جا‌به‌جا می‌شود تا راننده از میزان سوخت موجود در باک مطلع شود.

ساعت کارکرد لیفتراک

ساعت سنج یا آمپر کارکرد لیفتراک تعداد ساعات استفاده از لیفتراک را ثبت می کند. که باید در گزارش بازرسی روزانه شما ثبت شود. تعمیر و نگهداری لیفتراک اغلب بر اساس ساعت ها استفاده از لیفتراک برنامه ریزی می شود، بنابراین یک شاخص مهم است.

نشانگر باطری لیفتراک

لیفتراک های برقی دارای نشانگر تخلیه باتری هستند زمانی که شارژ باتری کم را نشان میدهد . نمایشگر سطح شارژ باتری یکی از ابزارهای پرکاربرد در لیفتراک های برقی به شمار می روند. به کمک این نمایشگر ها می توان سطح ولتاژ باتری مورد نظر را اندازه گیری و نمایش داد. راه اندازی و کار با این گیج بسیار ساده است. کافیست باتری مورد نظر را با رعایت پلاریته به نمایشگر متصل کنید. این نمایشگر به طور خودکار ولتاژ و میزان شارژ باتری را بر روی نمایشگر به شما نمایش خواهد داد.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.

 

 

 

داشبورد لیفتراک | فروش داشبورد لیفتراک | داشبورد لیفتراک سهند | داشبورد لیفتراک سپاهان | داشبورد لیفتراک تویوتا | داشبورد لیفتراک کوماتسو | داشبورد لیفتراک زوم لاین | داشبورد لیفتراک آریا | داشبورد لیفتراک دوسان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *