ترک بلوک سیلندر لیفتراک

ترک بلوک سیلندر لیفتراک

ترک بلوک سیلندر لیفتراک

ترک بلوک سیلندر لیفتراک را میتوان یکی از خرابی‌های دردسرساز در قسمت موتور لیفتراک دانست. این مشکل به دلایل مختلفی می‌تواند اتفاق بیفتد و باعث ایجاد نقص در کارکرد موتور گردد. وجود ترک در سرسیلندر و یا بلوک سیلندر لیفتراک یکی از ایرادات فنی است که هر خریدار و فرد وارد به مسائل فنی آن را یک مشکل جدی قلمداد می کند.

باید به این نکته دقت داشت که هر چه قدر ترک سیلندر یا سرسیلندر لیفتراک به خوبی تعمیر و ترمیم شود، باز هم موتوری که دارای ترک بلوک سیلندر است در لبه تیغ خراب شدن قرار دارد و احتمال خرابی مجدد آن بسیار زیاد هست. بنابراین بهتر است پیش از ایجاد چنین مشکلی با دلایل وجود این خرابی و همچنین نشانه‌های آن آشنا شد.

دلایل ترکیدگی سیلندر لیفتراک

ترکیدگی سرسیلندر یا بلوک سیلندر لیفتراک دلایل و عوامل متعددی دارد که از جمله می‌توان به گرم شدن بیش از حد موتور، سرد شدن بیش از حد بدنه سیلندر و همچنین سرد و گرم شدن‌های ناگهانی اشاره کرد. مسائل دیگری مانند ضربه خوردن سرسیلندر یا بلوک سیلندر نیز می‌تواند یکی دیگر از عوامل ایجاد ترک در بدنه آن شود.

به‌طور معمول ترکیدگی بلوک سیلندر لیفتراک بر اثر دمای بیش از حد به‌دلیل نقص فنی در سیستم خنک کننده لیفتراک اتفاق خواهد افتاد؛ بنابراین به خاطر داشته باشید که به‌عنوان یک راننده وارد و حرفه‌ای برای پیشگیری از ایجاد ترک‌خوردگی در سیلندر لیفتراک همیشه باید حواستان به آمپر دمای آب لیفتراک باشد. در صورتی‌که این آمپر دمایی خارج از محدوده استاندارد و نرمال نشان دهد باید به نحوی آن را خنک کرده و برای رفع اشکال به تعمیرگاه‌ها و نفرات مجاز مراجعه کنید.

این مشکل بیشتر در تابستان‌های بسیار گرم و در زمان پرکاری لیفتراک بیشتر شایع است. بنابراین در صورتیکه لیفتراک در مکانی دارای دمای هوای بالا در فصل‌های تابستان است، سیستم خنک کننده لیفتراک خود را بر طبق زمان‌بندی‌های اعلام شده سرویس و چک کنید تا دچار مشکل ترک‌خوردگی سیلندر لیفتراک بر اثر دمای بالا نشوید.

سرما، بلای سیلندرسوز

به‌طور معمول ترک‌خوردگی بلوک سیلندر بر اثر سرمای بیش از حد در زمستان‌هایی با سرمای بیش از حد روی می‌دهد. کمتر کسی است که اهمیت ضد یخ درون آب رادیاتور لیفتراک نداند، ولی باز هم پیش می‌آید که برخی افراد از اضافه کردن ضد یخ در آب رادیاتور غفلت کرده و در نتیجه با مشکلاتی همچون ترک بلوک سیلندر روبرو می‌شوند. در صورتی‌که آب داخل رادیاتور به میزان کافی ضد یخ یا محلول در خود نداشته باشد، با سرد شدن هوا و پایین آمدن درجه دما به زیر صفر، احتمال یخ‌زدگی آب در داخل حفره‌های سیلندر به‌وجود می‌آید.

بر اثر یخ زدن آب در سیلندر لیفتراک بعلت افزایش حجمی که در یخ زدن اتفاق می‌افتد ترک‌­هایی بر روی قسمت‌های مختلف بلوک سیلندر ایجاد می‌شود. این ترک‌ها می‌تواند مشکل‌ساز باشد و در ساخت‌وساز فنی موتور لیفتراک مشکلات بسیاری ایجاد کند. بنابراین سعی کنید که در شروع فصل‌های سرد به میزان کافی ضد یخ به آب رادیاتور لیفتراک خود اضافه کنید؛ همچنین در صورت امکان در طول شب لیفتراک را محیط‌های باز نگذارید.

گرما هم به سیلندر رحم نمی‌کند

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث ترک‌خوردگی بلوک سیلندر لیفتراک شود، سرد و گرم شدن ناگهانی سیلندر لیفتراک است. برخی از افرادی که دارای اطلاعات کافی در مورد مشخصات فنی لیفتراک نیستند، در صورت بالا رفتن ناگهانی دمای موتور، سعی می‌کنند با روش‌هایی عجیب و غریب موتور لیفتراک را خنک کنند. دیده شده است که برخی از موارد افراد به اشتباه برای سرد کردن موتور لیفتراک از فشار آب استفاده می‌کنند. این کار می‌تواند آسیب‌های جدی به بلوک سیلندر یا سرسیلندر وارد کند و باعث ایجاد ترک‌خوردگی‌های مختلفی در این قسمت شود.

در صورتی‌که می‌خواهید دمای موتور را با آب پایین بیاورید، بهتر است دقت کنید که از پاشیده شدن آب بر روی بلوک سیلندر و سرسیلندر خودداری کنید و آب را در قسمت جلوی رادیاتور بریزید. این کار باعث می‌شود دمای مایع رادیاتور پایین آمده و در نتیجه آب در حال گردش در موتور با دمای پایین‌تر باعث انتقال گرمای موتور و خنک شدن آن شود. آب ریختن بر روی سیلندر و سرسیلندر گرم علاوه‌بر ترک‌خوردگی می‌تواند باعث ایجاد تاب‌خوردگی در قطعات شود که ممکن است نیاز به تعویض سیلندر و سرسیلندر لیفتراک به‌وجود بیاید.

ضربه هم خطرساز است

ضربه خوردن در قسمت‌های سیلندر و سرسیلندر لیفتراک می‌تواند باعث ایجاد ترک­هایی شود که این ترک‌ها نیز مانند دیگر انواع ترک‌خوردگی‌های بلوک سیلندر می‌تواند مسئله‌ساز باشد. به‌طور معمول ترک‌خوردگی سرسیلندر و بلوک سیلندر بر اثر ضربه درمواقعی  اتفاق می‌افتد که موتور لیفتراک بنا به دلایلی برای تعمیر باز می‌شود و ممکن است در تعمیرگاه بر اثر اهمال کاری تعمیرکار، موتور لیفتراک ضربه خورده و بنابراین ترک‌های ریزی بر روی آن ایجاد شود. توصیه می‌شود برای تعمیر سیلندر و سرسیلندر لیفتراک از افراد مجرب استفاده نمایید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید.

علائم ترک‌خوردگی سیلندر لیفتراک

وقتی بلوک سیلندر یا سرسیلندر لیفتراک دچار مشکلاتی مانند ترک‌خوردگی می شوند، علائم و نشانه‌هایی در کارکرد لیفتراک به وجود می‌آید که از آن طریق می‌توان به ایجاد ترک‌خوردگی پی برد.

یکی از شایع‌ترین علائم ترک‌خوردگی بلوک سیلندر لیفتراک را می‌توان مخلوط شدن آب و روغن لیفتراک دانست که نشان می‌دهد منافذ آب و روغن سیلندر لیفتراک به یکدیگر راه پیدا کرده‌اند. این مشکل را می‌توان از طریق چک کردن روغن داخل کارتر یا آب رادیاتور به خوبی متوجه شد.

از دیگر علامت‌های ترک‌خوردگی بدنه سیلندر می‌توان به دیر روشن شدن موتور و همچنین کار نکردن موتور به‌صورت سالم و ریپ زدن موتور لیفتراک اشاره کرد. سوختن پی در پی واشر سر سیلندر لیفتراک نیز می‌تواند یکی از علائم ترک‌خوردگی در سیلندر یا سرسیلندر لیفتراک باشد. خروج بخار آب از اگزوز لیفتراک نیز نشان‌دهنده وجود راه‌هایی از قسمت خنک کننده لیفتراک به خروجی دود لیفتراک است که نشانه مطمئنی بر ترک‌خوردگی سیلندر لیفتراک است. داغ شدن بیش از حد موتور لیفتراک و بالا رفتن آمپر آب، نقص در سیستم خنک کننده لیفتراک را نشان می‌دهد. یکی از دلایل موجود برای نقص سیستم خنک کننده لیفتراک را می‌توان ترک‌خوردگی بلوک سیلندر دانست.

در صورتی‌که با یکی از علائم بالا روبرو شدید بهتر است به جای سهل‌انگاری در کمترین زمان ممکن به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه کنید تا مشکل لیفتراک شما حل شود. برخی از ترک‌خوردگی‌ها ممکن است در کارکرد طولانی مدت لیفتراک افزایش یافته و باعث تحمیل هزینه‌های بیشتری شوند.

راه تشخیص ترکیدگی سیلندر لیفتراک

همان‌طور که می‌دانید ترکیدگی بلوک سیلندر لیفتراک باعث ایجاد راه‌هایی به بیرون خواهد شد که می‌تواند فشار داخل سیلندر را کم کند و در نتیجه کارکرد فنی لیفتراک یعنی احتراق، تخلیه دود و همچنین مکش برای فراهم آوردن اکسیژن و سوخت دچار مشکل می‌شود. در برخی از موارد ترک‌خوردگی سیلندر لیفتراک به قدری زیاد است که با چشم دیده می‌شود و تشخیص آن نیاز به راهکارهای خاصی ندارد، ولی در برخی از موارد ترک‌های ریزی بر روی سیلندر ایجاد می‌شود که به‌علت کوچک بودن یا بد بودن موقعیت در دید قرار نمی‌گیرند.

در این حالت علائم و مشخصات کارکردن ناقص لیفتراک می‌تواند نشان‌دهنده وجود کمپرس یا کم بودن فشار داخل سیلندر شود؛ بنابراین یکی از احتمال‌ها می‌تواند ترکیدگی سیلندر لیفتراک باشد. در این موارد لازم است که با استفاده از ابزارها و روش‌های خاصی که در ادامه برایتان شرح می‌دهیم، ترکیدگی سیلندر لیفتراک تشخیص داده شود.

در تشخیص ترکیدگی سیلندر لیفتراک یک روش مناسب فنی وجود دارد. برای تشخیص ترکیدگی سیلندر لیفتراک باید شمع‌های سیلندر باز شده و با استفاده از فشارسنج، فشار داخلی سیلندرها تک تک اندازه‌گیری شود. لازم به ذکر است درصورتی‌که افت فشار همه سیلندرها تقریبا با هم برابر باشد، میتوان این افت فشار را ناشی از مشکلات سرسیلندر یا واشر سرسیلندر دانست. چنانچه خانه‌های مختلف سیلندر فشارهای متفاوتی را نشان دهند، امکان دارد مشکل ترک‌خوردگی در داخل سیلندر وجود داشته باشد. البته لازم است بدانید استانداردترین روش برای تشخیص ترکیدگی بلوک سیلندر یا سرسیلندر روش استفاده از اشعه ایکس است که در ایران آن‌چنان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

راهکار ترک خوردگی بلوک سیلندر

در صورتی‌که لیفتراک شما دچار ترک‌خوردگی در سرسیلندر یا بلوک سیلندر شده است بهترین راهکار را می‌توان تعویض این قطعه دانست، اما در بیشتر مواقع به‌دلیل هزینه‌های بالا مالکین لیفتراک اقدام به تعمیر و اصطلاحا دوختن بلوک سیلندر می‌کنند.

فروش قطعات لیفتراک

اکثر شرکت ها و یا کارخانجاتی که قطعات و لوازم یدکی لیفتراک را بدون در نظر گرفتن منبع تامین کننده قطعه، خریداری نموده اند، بیشتر وقت ها موفق به خرید قطعات لیفتراک با کیفیت نشده اند و همین امر باعث مستعمل شدن سریع قطعه مورد نظر و یا آسیب به قسمت های دیگر لیفتراک شده است. برای اجتناب از این امر، دارندگان لیفتراک بایستی لوازم و قطعات یدکی خود را از تامین کنندگان معتبر و نام آشنا خریداری نمایند تا علاوه بر خرید قطعه با کیفیت و اورجینال از ضمانت و خدمات پس از فروش نیز برخوردار گردند.

شرکت آذران پیشرو صنعت با حذف واسطه های موجود و عرضه کالا و ارائه محصولات با شرایط مناسب از جمله قیمت های رقابتی  در حوزه های کاری تجهیزات انبارداری با رعایت استاندارد های مربوطه می باشد. این مجموعه مفتخر است که توانسته با همکاری مستقیم شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی و حذف واسطه تجهیزات و قطعات ماشین آلات صنعتی از جمله قطعات لیفتراک را تامین نماید.

خرید بدون واسطه قطعات لیفتراک این امتیاز را برای خریداران این نوع محصولات فراهم مینماید تا علاوه بر پرداخت هزینه های پایین تر قطعات اورجینال را برای دستگاه خود خریداری نمایند که این مسئله در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری لیفتراک می شود.

از جمله قطعات لیفتراک که در این شرکت عرضه می گردد می توان به لوازم مصرفی برند های معتبر جهانی از قبیل: لوازم موتوری، لوازم گیربکس ،انواع فیلتر لیفتراک، واشر ها و کاسه نمد های اصلی، شیلنگ ها و اتصالات هیدرولیک، انواع لاستیک و الحاقی ، شاخک ها،  انواع باطری لیفتراک، شارژر و انواع بلبرینگ اشاره نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *